محققان ایرانی نانوکامپوزیت ضدمیکروب ساختند

پژوهشگران دانشگاه مازندران یک نمونه آزمایشگاهی از نانوکامپوزیت ضدمیکروبی را ساختند که می‌تواند مانع از انتقال عفونت و آلودگی‌های باکتریایی و قارچی به افراد شود.

محققان ایرانی نانوکامپوزیت ضدمیکروب ساختند

به گزارش گروه علمی ایرنا، مجری این طرح پژوهشی توضیح داد: در چند سال اخیر با توسعه جوامع و افزایش جمعیت، عفونت های میکروبی و آلودگی از طریق میکروارگانیسم ها تبدیل به موضوعی بسیار جدی و حائز اهمیت شده و از آنجایی که بیماری های عفونی از طریق تماس دست با اجسام آلوده قابل انتقال هستند، ساخت مواد ضد میکروبی برای کاربرد در صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است.

دکتر احسان نظرزاده زارع افزود: در همین راستا در این طرح پژوهشی، نوعی نانوکامپوزیت الکترومغناطیس پایه پلیمری ساخته شده و افزون بر ویژگی زیست سازگاری، خواصی مانند خاصیت ضد اکسیدکنندگی، ضد باکتریایی و ضد قارچی به منظور افزایش دامنه کاربرد آن در صنایع مختلف، مورد بررسی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: مواد مورد استفاده در ساخت این نانوکامپوزیت ارزان هستند و به دلیل سازگار بودن با محیط زیست و برخورداری از خواص ضد اکسیدکنندگی، ضد باکتریایی و ضد قارچی، سبب جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی نیز می شوند.

نظرزاده زارع افزود: ساخت کامپوزیت های پایه پلیمری با فعالیت ضد میکروبی برای محصولات بهداشتی، بسته بندی موادغذایی یا کاربردهای پزشکی، سیستم های تصفیه آب، فیلترها و تجهیزات دفتری و اداری ضروری است. این کامپوزیت ها همچنین می توانند به عنوان پوشش برای اشیایی مانند دستگیره ها، اسباب بازی های کودکان و صفحه کلید رایانه، برای جلوگیری از انتقال عفونت های میکروبی استفاده شوند.

به گفته این محقق، طبق نتایج حاصل شده، نانوکامپوزیت طراحی شده خواص زیستی همچون، خواص ضد اکسیدکنندگی، ضد باکتری و ضد قارچی مناسبی از خود نشان داده است، علاوه بر این نانوکامپوزیت طراحی شده دارای هدایت الکتریکی، خاصیت سوپر پارا مغناطیسی، بلورینگی و پایدارای حرارتی مناسب است که سبب افزایش دامنه کاربردی آن در صنایع مختلف می شود. 

نظرزاده زارع یادآور شد: این نانوکامپوزیت زیستی الکترومغناطیسی سه لایه، همچنین می تواند در ساخت حسگرهای تشخیص میزان کلسترول خون، ابزارهای پزشکی، ساخت کامپوزیت های دندانی، تصفیه آب و به عنوان یک پوشش برای جلوگیری از خوردگی مخازن نفتی به کار رود. 

وی خاطر نشان کرد: برای دستیابی به این اهداف باید مطالعات تکمیلی صورت گیرد تا تولید انبوه این ماده میسر شود.

نتایج این طرح پژوهشی در نشریه Carbohydrate Polymers منتشر شده است. 

منبع :