آسیب‌دیدگی ورزشکاران عامل انجام CT اسکن‌های بی‌مورد

آسیب‌دیدگی ناحیه سر یکی از آسیب‌های شایع در ورزشکاران است. پزشکان برای تشخیص این آسیب‌دیدگی بدون در نظر گرفتن معیارهای لازم به انجام CT اسکن‌های بی مورد روی می‌آورند.

آسیب‌دیدگی ورزشکاران عامل انجام CT اسکن‌های بی‌مورد

به‌ گزارش ‌ایسنا‌، در سال‌های اخیر میزان آسیب‌دیدگی‌های ناحیه سر در ورزشکاران افزایش یافته و این مساله باعث شده که از بیماران به دفعات CT اسکن گرفته شود تا آنها در معرض اشعه‌ها قرار بگیرند و هزینه زیادی را متحمل شوند.

از تمامی افرادی که CT اسکی انجام می‌دهند تنها چهار درصد افراد واقعا دچار آسیب‌دیدگی‌ ناحیه سر شده‌اند. نتایج این بررسی‌های در مجله آمریکایی پزشکی اورژانسی منتشر شد.

مدیر بخش کودکان یک بیمارستان در آمریکا می‌گوید: مطالعات مختلف نشان داده است که قرار گرفتن در معرض اشعه‌ها و انجام بیش از حد CT اسکن مضر است. بنا‌بر‌این باید قوانینی برای پیش‌بینی آسیب‌دیدگی‌ ناحیه سر وجود داشته باشد تا از CT اسکن بی مورد در کودکان جلوگیری شود.

آسیب‌دیدگی‌ ناحیه سر یکی از دلایل ناتوانی در کودکان است و در برخی موارد منجر به مرگ می‌شود.

آمار مرکز جلوگیری و کنترل بیمارها نشان داده است که بیش از 2.6 میلیون فرد 18 ساله یا جوان‌تر در اورژانس‌ها به دلیل آسیب‌دیدگی‌ ناحیه سر درمان شده‌اند. تنها 6.5 درصد این موارد آنقدر وخیم بوده که نیاز به CT اسکن داشته است. CT اسکن آسیب‌دیدگی‌های ناحیه سر را نشان می‌دهد اما اگر آسیب ضعیف باشد CT اسکن آن را نشان نخواهد داد.

در مطالعات انجام شده 23 هزار کودک بین پنج تا 18 سال مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی‌ها نشان داد که بعضی از ورزش‌ها بیشتر آسیب‌دیدگی‌ ناحیه سر ایجاد می‌کنند که یکی از آنها اسب سواری است. در ورزش‌های زمستانی همچون اسکیت، اسکی، اسنوبرد و ... نیز احتمال آسیب‌دیدگی‌ ناحیه سر بیشتر است.

مدیر این تحقیقات می‌گوید: نگرانی مربیان و والدین باعث می‌شود که پزشکان بیشتر تصمیم بگیرند تا از کودکان ورزشکار CT اسکن بگیرند. ما از پزشکان می‌خواهیم تا معیارهای لازم برای انجام CT اسکن را در نظر بگیرند.

حدود 14 درصد آسیب‌دیدگی‌های ناحیه سر در ورزش اتفاق می‌افتد. در مطالعات انجام شده از 1743 بیماری که CT اسکن بر روی آنها انجام شده تنها 69 نفر دچار آسیب‌دیدگی‌ ناحیه سر شده بودند. تعداد زیادی از افرادی که CT اسکن بر روی آنها انجام شد کمتر در معرض خطر بودند و انجام CT اسکن بر روی آنها بی‌فایده بوده است.

منبع :