ماده تاریک شبیه ذرات زیراتمی است؟

یک گروه بین‌المللی از دانشمندان، نظریه جدیدی را ارائه داده‌اند که مدعی است ماده تاریک مانند ذرات زیراتمی عمل می‌کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، ماده تاریک چیزی است که کهکشان‌ها، ستارگان، منظومه شمسی و بدن انسان را دست نخورده نگه می‌دارد.

اگرچه هنوز هیچکس موفق به مشاهده آن نشده و اغلب به عنوان یک شکل جدید و عجیب از ماده، مانند ذره‌ای که در ابعاد اضافی فضا حرکت کرده یا نسخه کوانتومی آن یعنی ابرتقارن از آن یاد می‌شود.

محققان اکنون نظریه جدیدی را مطرح کرده‌اند که بر اساس آن، ماده تاریک بسیار شبیه پیون‌ها است. پیون‌ها مسئول اتصال هسته اتم به یکدیگر هستند.

هیتوشی موریاما از دانشگاه توکیو اظهار کرد که آن‌ها اینگونه ذرات را پیش از این مشاهده کرده بودند و این که آن‌ها از خواص مشابهی مانند جرم مشابه و تعاملات مشابه برخوردارند.

نظریه جدید پیش‌بینی می‌کند که ماده تاریک به احتمال زیاد درون کهکشان‌ها یا خوشه‌های کهکشانی با خود تعامل کرده و احتمالا توزیعهای جرم پیش‌بینی شده را اصلاح می‌کند.

به گفته اریک کوفلیک، محقق دانشگاه کرنل، این نظریه می‌تواند اختلافات زیاد میان داده‌ها و شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای را حل و فصل کند.

گام بعدی می‌تواند به آزمایش گذاشتن این نظریه با استفاده از تجربیاتی مانند برخورددهنده بزرگ هادرونی و ابزار جدید SuperKEK-B باشد.

جزئیات بیشتر در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب