ساخت تصفیه‌خانه پساب‌های روغنی در پالایشگاه‌های گازی کشور

محققان پژوهشگاه صنعت نفت به فناوری طراحی، ساخت و تامین تجهیزات تصفیه‌خانه پساب‌های روغنی در پالایشگاه‌های گازی کشور دست یافتند.

ساخت تصفیه‌خانه پساب‌های روغنی در پالایشگاه‌های گازی کشور

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دکتر کریم قاسمی پناه، مجری طرح تصفیه خانه پساب های صنعتی، گروه تصفیه و بازیافت آب پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه این مرکز توانایی انجام تمام مراحل طراحی و ساخت تصفیه خانه‌های مورد نیاز پالایشگاه‌های گازی کشور را دارد، گفت: پژوهشگاه می‌تواند از صفر تا صد تمام کارهای مربوط به تصفیه خانه پساب‌های روغنی نظیر انتخاب محل، طراحی، مهندسی پایه و تفصیلی و تامین تجهیزات را انجام دهد.

وی با بیان اینکه برخی از پالایشگاه‌های کشور بسیار قدیمی هستند، افزود: فناوری‌های موجود در برخی از تصفیه خانه‌های این پالایشگاه‌ها بسیار قدیمی است و پاسخگوی پساب‌های تولیدی پالایشگاه‌های گازی نبوده، از این رو کارآیی بسیاری از آنها کاهش یافته و این امر باعث ایجاد مشکلات بسیاری شده است.

قاسمی پناه خاطرنشان کرد: پساب‌های خروجی این تصفیه خانه‌ها بدون جداسازی ترکیبات روغنی و نفتی وارد حوضچه‌های تبخیری می‌شوند و به دلیل وجود لایه‌ای از ترکیبات روغنی و نفتی در سطح، عملیات تبخیر در آنها صورت نمی‌گیرد.

مجری طرح تصفیه خانه پساب‌های صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اینکه پژوهشگاه توانسته است با طراحی و ساخت این تصفیه‌خانه‌ها، جدا سازی ترکیبات نفتی را در دو بخش انجام دهد، تصریح کرد: در مرحله اول، ترکیبات نفتی آزاد یا شناور، در واحدهای API (شناورسازی به کمک نیروی ثقل) و یا CPI جداسازی شده و در بخش دوم ترکیبات نفتی که به صورت امولسیون هستند، با افزودن مواد شیمیایی در سامانه‌های DAF (شناورسازی به کمک هوای محلول) از آب جدا می‌شوند.

وی تصریح کرد: با استفاده از روش ذکر شده مواد معلق به 40 میلی گرم در لیتر و ترکیبات نفتی به کمتر از 10میلی گرم در لیتر خواهد رسید، از این رو پساب‌های تولیدی می‌توانند وارد حوضچه‌های تبخیر شده و همچنین عملیات تبخیر به راحتی انجام پذیرد.

قاسمی پناه با تاکید بر اینکه با طراحی این تصفیه خانه مشکل دبی ورودی مازاد به حوضچه‌های تبخیر و سر ریز شدن از حوضچه‌های تبخیری و مشکلات ناشی از آن به طور کامل از بین خواهد رفت، گفت: با راه اندازی این گونه تصفیه خانه‌ها افزایش ظرفیت حوضچه‌های تبخیری منتفی شده و اگر پالایشگاه‌ها بخواهند تصفیه تکمیلی بر روی آب انجام دهند، پژوهشگاه در این زمینه هم می‌تواند راهکارهای عملیاتی ارائه دهد.

وی در ادامه با اشاره به صرفه محیط زیستی این طرح افزود: در صورتی که عملیات تبخیر در این حوضچه‌ها به خوبی انجام نشود، پساب‌ها سر ریز شده و باعث بروز بسیاری از مشکلات زیست محیطی می‌شوند.

قاسمی پناه در خصوص احداث حوضچه‌های تبخیری جدید اظهار کرد: ایجاد حوضچه‌های جدید در پالایشگاه‌ها نیازمند فضا و زیر ساخت‌های بسیاری است و همچنین با این روش نیز مشکلات از بین نخواهد رفت.

وی در پایان با تشریح عملیات جداسازی موثر ترکیبات نفتی و یا روغنی از آب، به قابل استفاده بودن پساب‌های تفکیک شده اشاره کرد و گفت: با ایجاد این تصفیه‌خانه‌ها و جدا سازی صحیح، این امکان برای پالایشگاه‌ها فراهم می‌شود تا با نمک زدایی پساب‌ها از آن به عنوان یک منبع آب جدید نیز استفاده شود.

منبع :