دانشگاه‌های تهران و شریف در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا

۵۰۰ دانشگاه ممتاز جهان معرفی شدند که دانشگاه تهران و دانشگاه شریف در بین آن‌ها قرار دارند.

دانشگاه‌های تهران و شریف در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا

جعفر مهراد رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی‌ دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: نظام رتبه بندی شانگهای نتایج رتبه بندی سال 2015 میلادی را منتشر کرد که بر اساس این رتبه بندی، 500 دانشگاه ممتاز جهان طبق معیارهای کمی‌ علمی‌ معرفی‌ شد.

استاد علم اطلاعات افزود: در جدول کلی‌ رتبه بندی نام دو دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران مشاهده می‌‌شود و دانشگاه تهران با رتبه‌ای در دامنه 300-201 و دانشگاه صنعتی‌ شریف در رتبه‌ای در دامنه 500-401 قرار دارند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: رتبه‌های اول تا پنجم به ترتیب به دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد، انستیتو فنّ آواری ماساچوست ، برکلی، و کمبریج تعلق دارد.

به گفته مهراد، رتبه‌های ششم تا دهم نیز در اختیار دانشگاه‌های پرینستون، کلتک، کلمبیا، شیکاگو، و آکسفورد است.

چهره ماندگار علمی کشور گفت: در فاصله رتبه‌های 11 تا 17، هفت دانشگاه از آمریکا، رتبهٔ 18 مربوط به یونیورسیتی کالج لندن، رتبهٔ 19 مربوط به دانشگاه سان فرانسیسکو، و رتبهٔ بیست نیز مربوط به موسسهٔ فناوری زوریخ است.

وی ادامه داد: از قاره آسیا، دانشگاه توکیو نخستین دانشگاهی است که در جایگاه 21 نشسته است. در قاره اروپا نیز، دانشگاه کپنهاگ، و دانشگاه پییر و ماری کوری، به ترتیب رتبه‌های 35 و 36 را در اختیار دارند. در منطقه اقیانوسیه، دانشگاه ملبورن حائز رتبه 44 است. نخستین دانشگاه آلمان، دانشگاه هایدلبرگ، رتبه 46 را به دست آورده است.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه جنوب غرب آسیا، دانشگاه عبری اورشلیم، رتبه 67 را در اختیار دارد. در این منطقه دانشگاه‌های ملک عبدالعزیز و ملک سعود، رتبهای در دامنه 200-151 دارند. سومین دانشگاه عربستان سعودی دانشگاه علوم و فنّ آوری ملک عبداله، در دامنه‌ای بین 400-301 قرار دارد. دانشگاه قاهره نخستین دانشگاه مصر است که آن‌ نیز رتبه‌ای در دامنهٔ 500-401 دارد. از عربستان سعودی چهارمین دانشگاه این کشور، دانشگاه نفت و معدن ملک فهد است، که آن نیز، رتبه‌ای در همین دامنه دارد.

مهراد با اشاره به رتبه دانشگاه‌های ترکیه افزود: از این کشور تنها دانشگاه استانبول که رتبه‌ای در دامنه 500-401 دارد در این نظام رتبه بندی مشاهده می‌‌شود.

منبع :