افزایش قابل ملاحظه کاربرد مفصل مصنوعی

آمارها نشان می‌دهند که به دلیل افزایش آسیب‌های جدی مفصلی، موارد کاربرد مفصل مصنوعی افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

افزایش قابل ملاحظه کاربرد مفصل مصنوعی

سهراب محمودی جراح و متخصص ارتوپدی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: مفاصل بدن در نتیجه عوامل مختلفی نظیر ضربه، فشار، بیماری، نوع تغذیه، وضعیت نشستن، ایستادن یا خوابیدن و هر عامل دیگری می‌تواند دچار آسیب و عارضه شود که در برخی از موارد این آسیب‌ها شدید بوده و ممکن است برای بر‌طرف شدن آن عمل جراحی مورد نیاز شود.

وی افزود: آرتروز یکی از مهمترین بیماری‌های مفصلی است که موجب تخریب و آسیب مفاصل بدن می‌شود و اگر به مراحل شدید برسد، احتمال انجام عمل جراحی تعویض مفصل وجود خواهد داشت. 

محمودی اظهار داشت: در مواقعی که درد بسیار شدید و پیشرفته است و سطوح مفصل بسیار ناصاف شده است، زانو مورد عمل جراحی قرار می‌گیرد و کشکک بیمار با سطوح فلزی صیقلی تعویض می‌شود. 

وی یادآور شد: در اغلب موارد اصلی‌ تعویض مفصل زانو، دردهای بسیار شدید است که به خاطر به دست آوردن دوباره حرکت صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: آمارها نشان می‌دهند که به دلیل افزایش بروز مشکلات و آسیب‌های جدی مفصلی، موارد کاربرد مفصل مصنوعی و در واقع انجام عمل تعویض مفصل افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است. 

محمودی گفت: در صورتیکه در جوانان شدت آسیب مفصل زیاد باشد، در آن صورت انجام عمل تعویض مفصل و استفاده از برخی پروتزها در آنها مورد نیاز می‌شود. 

وی یادآور  شد: در اغلب موارد علت اصلی تعویض مفصل زانو، دردهای بسیار شدید است که به خاطر به دست آوردن دوباره حرکت صورت می‌گیرد.

محمودی خاطر نشان کرد: در برخی از موارد زانوی فرد مبتلا به آرتروز تغییر شکل داده و پرانتزی می‌شود که اگر این وضعیت ادامه یابد، پزشک ممکن است پیشنهاد عمل جراحی را داده تا اینکه از تشدید مشکل بیمار جلوگیری کرده و به بر طرف شدن بیماری و درد و محدودیت حرکتی بیمار کمک کند. 

منبع :