«گرافن» عامل موفقیت نواک جوکوویچ!

نواک جوکوویچ، قهرمان تنیس جهان در سال‌های اخیر توانسته است در تورنمنت‌های مختلف پیروز میدان باشد. عوامل مختلفی از جمله آمادگی جسمانی و تجهیزات مناسب باعث قهرمانی نواک جوکوویچ شده است.

«گرافن» عامل موفقیت نواک جوکوویچ!

به‌ گزارش ‌ایسنا‌، یکی از رموز موفقیت نواک جوکوویچ، قهرمان تنیس جهان راکت تنیس او شناخته شده است. راکت مورد استفاده جوکوویچ دارای لایه‌ایی گرافنی است که در درون دسته‌ای بسیار محکم قرار دارد که این راکد قدرت‌ آن را 150 برابر بیشتر از راکد استیل و رسانایی آن هزار برابر بیشتر از مس کره است.

چندین سال قبل "آندره گیم" به همراه دانشجوی دکترای خود به بررسی کربن پرداخت و تلاش کرد تا لایه‌های گرافیت را از روی کربن جدا کند. او در نهایت به یک لایه باریک از گرافن رسید که بسیار محکم بود. این استاد و دانشجو در سال 2010 جایزه نوبل فیزیک را به دلیل این اکتشاف خود کسب کردند.

گرافن نازک‌ترین ماده‌ای در جهان شناخته شده که بسیار محکم است.

کمپانی‌هایی همچون سامسونگ نیز برای افزایش طول عمر باطری گوشی‌های تلفن همراه از گرافن استفاده می‌کنند.

کمپانی‌های مختلفی در دنیای ورزش نیز از وجود گرافن بهره برده‌اند. کمپانی Head از این ماده برای ساختار راکت تنیس و اسکی استفاده کرده است.

کمپانی Catlike نیز در ساخت کلاه‌های دوچرخه‌سواری از این ماده استفاده کرده، زیرا گرافین محکم و سبک است.

تنها مشکل استفاده از گرافن نبودن راهی کم هزینه و بهینه برای جدا کردن گرافن از گرافیت است.

محققان در حال‌ حاضر تلاش می‌کنند تا راهی برای استخراج گرافن با کیفیت بالا و در مقیاس زیاد پیدا کنند. اگر چنین اتفاقی بیفتد از گرافن در دنیای ورزش بیش از اینها استفاده خواهد شد.منبع :

مطالب مرتبط