ساخت نانوفیلم‌های نازک مغناطیسی چندلایه‌ای در کشور

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی از ساخت فیلم‌های نازک مغناطیسی چند لایه‌ای در مقیاس نانو در این پژوهشگاه خبر داد.

ساخت نانوفیلم‌های نازک مغناطیسی چندلایه‌ای در کشور

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر حاجی شیرین‌زاده با اعلام این خبر گفت: این فیلم‌ها می‌توانند به عنوان محیط های ذخیره اطلاعات به کار گرفته شوند، بدین صورت که اعمال میدان مغناطیسی با شدت کافی و با تمرکز بالا به هر نقطه فیلم، موجب چرخش حوزه‌های مغناطیسی در آن نقطه می‌شود و به دلیل وجود ناخالصی‌ها میدان مغناطیس حوزه‌ها دوباره به حالت اول باز نمی‌گردد.

وی افزود: مواد و وسایل زیادی نظیر دیسک‌های متحرک سخت رایانه­‌ای، تراشه‌های حافظه‌ای غیر فرار، حسگرهای میدان مغناطیسی و عایق کننده‌های فوق‌العاده سریع بر پایه آثار مقاومت مغناطیسی عظیم ساخته شده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی اظهار کرد: اثر مقاومت عظیم (GMR) یکی از پدیده‌های جالب در عرصه خواص مغناطیسی لایه‌های نازک است که هم دارای پتانسیل کاربردی بالا و هم دارای مفاهیم عمیق فیزیکی است.

شیرین‌زاده با بیان این که در این پروژه بررسی الکتریکی نمونه‌ها به صورت جریان در صفحه و بررسی‌های مغناطیسی در حالت‌های میدان عمودی و موازی با سطح نمونه‌ها انجام شد، خاطرنشان کرد: نتایج حاصل نشان می‌دهد کاهش مقاومت الکتریکی در اثر اعمال میدان مغناطیسی از مشخصه‌های اصلی این حسگرهاست که نمونه‌های ساخته شده به وضوح این پدیده را نشان دادند و همچنین نمونه‌ها افت قابل توجهی را در مقاومت الکتریکی بر اثر تغییر ضخامت از خود نشان دادند.

منبع :