ساخت نانوفیلم‌های نازک مغناطیسی چندلایه‌ای

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی از ساخت فیلم‌های نازک مغناطیسی چند لایه‌ای در مقیاس نانو در این پژوهشگاه خبر داد.

ساخت نانوفیلم‌های نازک مغناطیسی چندلایه‌ای

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی از ساخت فیلم‌های نازک مغناطیسی چند لایه‌ای در مقیاس نانو در این پژوهشگاه خبر داد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر حاجی شیرین‌زاده با اعلام این خبر گفت: این فیلم‌ها می‌توانند به عنوان محیط های ذخیره اطلاعات به کار گرفته شوند، بدین صورت که اعمال میدان مغناطیسی با شدت کافی و با تمرکز بالا به هر نقطه فیلم، موجب چرخش حوزه‌های مغناطیسی در آن نقطه می‌شود و به دلیل وجود ناخالصی‌ها میدان مغناطیس حوزه‌ها دوباره به حالت اول باز نمی‌گردد.

وی افزود: مواد و وسایل زیادی نظیر دیسک‌های متحرک سخت رایانه­‌ای، تراشه‌های حافظه‌ای غیر فرار، حسگرهای میدان مغناطیسی و عایق کننده‌های فوق‌العاده سریع بر پایه آثار مقاومت مغناطیسی عظیم ساخته شده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی اظهار کرد: اثر مقاومت عظیم (GMR) یکی از پدیده‌های جالب در عرصه خواص مغناطیسی لایه‌های نازک است که هم دارای پتانسیل کاربردی بالا و هم دارای مفاهیم عمیق فیزیکی است.

شیرین‌زاده با بیان این که در این پروژه بررسی الکتریکی نمونه‌ها به صورت جریان در صفحه و بررسی‌های مغناطیسی در حالت‌های میدان عمودی و موازی با سطح نمونه‌ها انجام شد، خاطرنشان کرد: نتایج حاصل نشان می‌دهد کاهش مقاومت الکتریکی در اثر اعمال میدان مغناطیسی از مشخصه‌های اصلی این حسگرهاست که نمونه‌های ساخته شده به وضوح این پدیده را نشان دادند و همچنین نمونه‌ها افت قابل توجهی را در مقاومت الکتریکی بر اثر تغییر ضخامت از خود نشان دادند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
تابع وارون از ریاضی 2 يازدهم تجربي
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( يازدهم تجربي)
دبیر : حمید علیزاده