امکان تولید نیروی مغناطیسی در سایر فلزها

محققان دانشگاه لیدز بریتانیا برای نخستین بار موفق به ایجاد خواص مغناطیسی در فلزهای معمولی شدند.

امکان تولید نیروی مغناطیسی در سایر فلزها

محققان دانشگاه لیدز بریتانیا برای نخستین بار موفق به ایجاد خواص مغناطیسی در فلزهای معمولی شدند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، محققان به کمک تکنیک تغییر در مقدار فعل و انفعالات کوآنتومی خاص مواد موفق شدند تا خاصیت مغناطیسی را در سایر فلزات ایجاد کنند. این دستاورد در آینده نزدیک نیاز بشر به مواد کمیاب و سمی مغناطیسی جهت ساخت توربین‌های باد، رایانه‌ها و تجهیزات مغناطیسی مورد نیاز در پزشکی را تامین خواهد کرد.

فاطمه المعماری، فارغ‌التحصیل رشته فیزک و فضاشناسی دانشگاه لیدز در مورد این مطالعه اظهار کرد: قابلیت ایجاد نیروی مغناطیس در فلزهای غیرمغناطیس و یا مواد غیرفلزی، استفاده از عناصر غیرسمی مثل مس و کربن را امکان‌پذیر خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: خواص مغناطیسی تنها در فلزهایی مثل آهن، کبالت و نیکل وجود دارد. قابلیت مغناطیسی به آرایش اتمی هسته این عناصر بستگی دارد و در واقع الکترون‌های لایه بیرونی اتم‌ها نقش موثری در رفتار مغناطیسی عنصر بازی می‌کنند.

محققان در ادامه مطالعات موفق به تولید فلز مس با خواص مغناطیسی در دمای اتاق شدند.

آنها معتقدند که تولید نسل جدید رایانه‌های کوآنتومی مستلزم شناخت مواد جدید مغناطیسی است. در نسل جدید این رایانه‌ها سرعت پردازش اطلاعات و قابلیت ذخیره حجم عظیمی از اطلاعات تنها به موفقیت در تولید مواد جدید با خاصیت مغناطیسی محدود می‌شود.

منبع :