افزایش ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی دانشگاه اصفهان

معاون آموزشی دانشگاه اصفهان گفت: پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه اصفهان کاهش و در مقطع کارشناسی این دانشگاه افزایش یافت.

افزایش ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی دانشگاه اصفهان

معاون آموزشی دانشگاه اصفهان گفت: پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه اصفهان کاهش و در مقطع کارشناسی این دانشگاه افزایش یافت.

سید ابراهیم میرشاه جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) -منطقه اصفهان، با اشاره به تعداد دانشجویان پذیرش شده در سال جاری در دانشگاه اصفهان اظهار کرد: به طور کلی در سرجمع پذیرش خود کاهش چشمگیری نداشتیم، اما اگر به تفکیک مقاطع نگاه کنیم، کاهش وجود دارد.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته تعداد بسیاری در مقطع کارشناسی و دکتری پذیرفته شده‌اند، افزود: با ورود تعداد بسیار دانشجویان، اساتید نیز با تعداد بسیاری پایان‌نامه مواجه شدند و طی بررسی‌های معاونت آموزشی مشخص شد که هنوز بسیاری از دانشجویان از پایان‌نامه خود دفاع نکرده‌اند.

معاون آموزشی دانشگاه اصفهان افزود: عرف این است که یک دانشجوی دکتری و دو تا سه دانشجوی کارشناسی ارشد برای هر استادی که شرایطش را داشته باشد در هر ورودی در نظر گرفته شود، اما زمانی که این نسبت را بررسی کردیم به مواردی برخوردیم که یک استاد بیش از هشت دانشجوی کارشناسی ارشد و سه دانشجوی دکتری در نوبت دفاع دارد.

میرشاه جعفری ادامه داد: این نسبت به این معناست که استاد دانشگاه اصفهان فرصت کافی برای رسیدگی به همه دانشجویان ندارد، بنابراین اگر می‌خواستیم طبق روال سال‌های گذشته دانشجو بگیریم، این تعداد افزایش می‌یافت که نتیجه آن اطاله سنوات دانشجویان بود.

وی تصریح کرد: این امر به صلاح دانشجو و دانشگاه نیست، چراکه دانشجو باید در زمان مقرر و تعیین شده فارغ‌التحصیل و جذب بازار کار شود، از طرفی استاد نیز باید وقت خود را به خوبی برای رسیدگی به دانشجویان توزیع کند.

معاون آموزش دانشگاه اصفهانی با بیان اینکه در دانشگاه اصفهان بررسی صورت گرفت تا نسبت تعداد دانشجو و استاد در مقاطع تحصیلات تکمیلی سنجیده شود، گفت: هر جایی که نسبت مناسب میان استاد و دانشجو به هم خورده بود را کنترل کردیم و این کار را با تشکیل کارگروهی و تهیه و ابلاغ شیوه‌نامه‌ای به گروه‌ها برای جذب دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری انجام دادیم.

میرشاه جعفری اظهار کرد: شیوه تعیین ظرفیت برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به این صورت بود که ابتدا هر گروه بر اساس تعداد اساتید خود پیشنهاد ظرفیت لازم را ارایه می‌داد، سپس در شورای دانشکده بررسی می‌شد و ممکن بود جرح و تعدیل شود و بعد به کمیته تعیین ظرفیت در معاونت آموزشی می‌آمد تا بررسی نهایی صورت بگیرد.

وی افزود: در شیوه‌نامه کیفیت و شاخص‌های آموزشی در نظر گرفته شد و به همین دلیل برای اینکه نسبت استاد و دانشجو در برخی گروه‌ها بیش از حد مجاز بود، برای این گروه‌ها دانشجو پیش‌بینی نشد و ظرفیت آنها صفر شد، در برخی دیگر گروه‌ها نیز ظرفیت‌ها کاهش یافت. گروه‌ها نیز با این شیوه‌نامه هماهنگ بودند و آن را تأیید کردند.

معاون آموزش دانشگاه اصفهان با اشاره به میزان کاهش دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی تحت تأثیر اقدامات انجام گرفته در دانشگاه اصفهان، ادامه داد: در مقطع دکتری در سال گذشته 434 نفر پذیرش داشتیم، اما امسال این تعداد به 300 نفر رسید. در مقطع کارشناسی ارشد نیز سال گذشته 1660 نفر پذیرش داشتیم که در سال جاری به 1500 نفر رسید.

میرشاه جعفری با بیان اینکه پذیرش در مقطع کارشناسی افزایش یافته است، اضافه کرد: پذیرش دانشجویان کارشناسی در سال جاری افزایش پیدا کرده و از 1100 نفر به 1400 نفر رسیده است.

وی تصریح کرد: ظرفیت پذیرش سال گذشته دانشگاه اصفهان نسبت به دو سال قبل کاهش بیش‌تری داشته است و دلیل آن نیز کمبود امکانات و تسهیلات دانشگاه همچون خوابگاه‌ها بود، اما امسال خوشبختانه کاهش شدیدی نداشتیم و تعداد پذیرش دانشجویان از سه هزار و 240 نفر به سه هزار و 180 نفر رسید.

منبع :