کنترل مغز موش‌ها به صورت بی‌سیم با ابزار جدید

تیمی از دانشمندان با همکاری دانشگاه واشنگتن، با استفاده از یک کنترلگر بی‌سیم توانستند نورون‌های عصبی موش‌ها را به صورت بلادرنگ کنترل کنند.

کنترل مغز موش‌ها به صورت بی‌سیم با ابزار جدید

تیمی از دانشمندان با همکاری دانشگاه واشنگتن، با استفاده از یک کنترلگر بی‌سیم توانستند نورون‌های عصبی موش‌ها را به صورت بلادرنگ کنترل کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این کنترلگر می‌تواند هم نور را بر روی مغز بتاباند و هم داروهایی را به آن تحویل دهد. این ابزار حتی به دانشمندان امکان کنترل حرکات موش‌های آزمایشگاهی از راه دور را داد.

سیستم جدید از مواد نرم ساخته شده و عرض آن فقط یک دهم موی انسان است. این سامانه در مقایسه با ابزارهای دیگری که برای آزمایش تزریق دارو به کار می‌روند، کمتر تهاجمی است.

ابزار ابداعی به باتری‌های ریزی متصل می‌شود به طوری که نیازی به متصل‌شدن آن به سیم‌ها و مخازن حاوی دارو نیست و دانشمندان با استفاده از آن توانستند به صورت بی‌سیم داروها را به مغز موش‌ها تزریق کنند. آن‌ها همچنین با استفاده از این سیستم قادر بودند ویروس‌هایی را به صورت بی‌سیم به درون مغز موش‌ها وارد کنند.

دانشمندان برای آزمایش این ابزار آن‌ را در مغزهای چندین موش کاشتند؛ این موش‌ها داخل قفسی قرار داشتند و از سامانه کنترل فاصله داشتند.

این ابزار با تزریق‌کردن ویروس‌ها به محققان امکان نقشه‌برداری دقیق از مدارهای عصبی مغز را فراهم کرد زیرا ویروس‌ها سلول‌ها را با رنگ‌های ژنتیکی برچسب‌گذاری کردند.

با استفاده از این سیستم و تزریق‌کردن یک داروی مورفین‌مانند به ناحیه ventral tegmental یا VTA در مغز که حرکت و اعتیاد را کنترل می‌کند، دانشمندان موش‌ها را مجاب کردند در مسیرهای دورانی حرکت کنند.

ویروس‌هایی که با استفاده از این ابزار به درون مغزهای موش‌ها تزریق شده بودند، موجب شدند نورون‌های خاصی در ناحیه VTA به نور بسیار حساس شوند. زمانی که محققان نور را با استفاده از این ابزار بر روی نورون‌ها تاباندند، موش‌ها در گوشه‌ای از قفس بی‌حرکت ماندند.

ابزار ارائه‌شده دارای چهار ال‌ای‌دی است و توانایی تزریق‌کردن چهار ماده شیمیایی یا دارو را به مغزهای موش‌ها دارد.

محققان امیدوارند دانشمندان دیگر از طرح‌های آن‌ها برای آگاهی بیشتر از چگونگی عملکرد شبکه‌های عصبی برای برخورد با بیماری‌ها یا درمان آن‌ها استفاده کنند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Cell ارائه شد.

منبع :