کپک هر غذایی چه رنگی است؟

مواد غذایی در مکان‌های گرم و مرطوب و آلوده فاسد می‌شوند و قارچی به رنگ همان مواد غذایی تولید می‌کنند، به عنوان مثال کپک برنج پخته شده به رنگ سفید و کرک‌دار است و بعضی مواقع قابل رویت نیست.یک کارشناس ارشد تغذیه در ملایر، نسبت به خطر کپک‌های غذایی هشدار داد.

مریم میرسنجری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، اظهار کرد: مواد غذایی در مکان‌های گرم و مرطوب و آلوده فاسد می‌شوند و قارچی به رنگ همان مواد غذایی تولید می‌کنند، به عنوان مثال کپک برنج پخته شده به رنگ سفید و کرک‌دار است و بعضی مواقع قابل رویت نیست.

وی تصریح کرد: کپک نان، مرباها و رب‌گوجه‌فرنگی و محصولات دیگر، در آغاز سفید رنگ و بعدا سبز رنگ می‌شوند. کپک‌ها در مواقع ضعف سیستم ایمنی بدن می‌توانند بسیار خطرناک باشند و مواد سمی تولید و باعث مسمومیت شدید شوند و حتی بعضی از آن‌ها می‌توانند سرطان‌زا باشند و بعضی از آن‌ها در محدوده وسیعی از درجه حرارت و PH می‌توانند زنده بمانند.

میرسنجری با اشاره به اینکه حرارت، اکسیژن و رطوبت از علت رشد کپک‌هاست،‌ ادامه داد: کپک‌ها با تولد آنزیم‌های زیاد سبب فاسد شدن غذاها می‌شوند. این کپک‌ها به شکل‌های متعدد رشد کرده و تغییرات فیزیکی و شیمیایی ایجاد می‌کنند به طوریکه با ترشح، اول سفتی و رنگ میوه‌ها را برهم زده و آن‌ها را لزج(لغزنده) می‌کند، مرحله دوم تغییر طعم ایجاد کرده و در مرحله سوم مزه آن‌ها را بر هم می‌زنند یعنی ترش مزه می‌شوند حتی اگر داخل یخچال باشند.

این کارشناس ارشد تغذیه‌ خاطرنشان کرد: کپک‌ها با هم تفاوت دارند؛ کپکی که روی سیب و گلابی رشد می‌کند بر روی ترشی‌ها رشد نمی‌کند و کپکی که روی مربا تشکیل می‌شود از خصوصیات بیشتری برخوردار است چراکه می‌تواند قند را تجزیه کند. کپکی که روی نان رشد می‌کند بسیار خطرناک است.

وی یادآور شد:‌ کپک‌هایی که روی گردو، پسته و انواع مغزها رشد می‌کنند چرک تاب و به رنگ تیره بوده و بسیار خطرناک هستند چراکه از خود ماده‌ای ترشح می‌کنند که گاه منجر به نقایص تولد و دگرگونی‌های ژنتیکی شده و سرطان‌زاست.

میرسنجری ‌نسبت به مصرف پنیرِ کپک زده هشدار داد و افزود: این نوع کپک خطرناک است چراکه میکروب‌های دیگری هم دارد که موجب زخم معده می‌شود. همچنین اگر کره کپک بزند بسیار خطرناک است چراکه کره را تجزیه می‌کند و در این صورت کره اسید شده و حتی خطر سکته را به دنبال دارد.

وی توصیه کرد: برای نگهداری مربا باید آن را در ظرفی در بسته بریزید و روی آن کاغذ پرگامان(کاغذ روغنی) بگذارید و درب ظرف را ببندید تا از کپک جلوگیری کند. به هیچ وجه از مرباهای کپک زده استفاده نکنید و در صورت مسمومیت حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع :