رشته نوین "آینده‌پژوهی"، کشف ایده‌هایی برای آیندگان

«آینده‌پژوهی» از رشته‌های تحصیلی نوینی است که به تحقیق و طراحی شرایط مطلوب‌تر برای زندگی آیندگان در جهان می‌پردازد.

رشته نوین "آینده‌پژوهی"، کشف ایده‌هایی برای آیندگان

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشگاه آزاد برلین از جمله دانشگاه‌هایی است که این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌کند.

در آلمان مطالعه تاریخ از اهمیت به‌سزایی برخوردار است اما به مطالعه و تحقیق درباره آینده اهمیت کافی داده نمی‌شود. به همین خاطر رشته «آینده‌پژوهی» در حال حاضر تنها در یکی از دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود. این رشته تحصیلی جدید از سال 2010 در فهرست رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برلین آلمان Freie Universität Berlin قرار دارد و امسال پنجمین سالگرد خود را با حضور 100 دانشجو و فارغ‌التحصیل این رشته جشن گرفته ‌است.

رشته «آینده‌پژوهی» یک رشته تحقیقاتی است که روی موضوع‌های کاربردی متمرکز است. محتوای درس‌ها بر تحقیق برای کشف ایده‌هایی برای آینده و ایجاد فرصت‌هایی برای گسترش تحقیقات درباره آب و هوا، سیستم‌های آموزش و پرورش، مشارکت سیاسی و پیش‌بینی پیامدهای استفاده از تکنولوژی متمرکز است.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی، بخش‌های پژوهشی شرکت‌های خصوصی و پروژه‌های تحقیقاتی سیاسی- اجتماعی مشغول به کار شوند.

به گزارش دویچه‌وله، پرفسور «گرهارد دهان» با همکاری موسسات و اشخاصی از شبکه‌های آینده‌پژوهی مدیریت این رشته را که به زبان آلمانی تدریس می‌شود به عهده دارد. تدریس کلاس‌ها نه فقط به وسیله استادان دانشگاه آزاد برلین بلکه به وسیله متخصصان با قابلیتی از موسسات علمی و پژوهشی در زمینه موضوعات مربوط به آینده انجام می‌شود.

دانشگاه آزاد برلین همچنین در حال ساخت یک «آزمایشگاه مدیریت نوآوری شهری» است که قرار است تا ماه نوامبر 2015 به اتمام برسد. این آزمایشگاه با هدف جذب جوانان نوآوری ساخته می‌شود که قصد دارند تغییراتی در جامعه ایجاد کنند.

از دیگر موسساتی که روی پروژه‌های آینده‌پژوهی کار می‌کنند، «موسسه تحقیقات آینده و نقد و بررسی فناوری برلین» است. داوطلبان تحصیل در رشته «آینده‌پژوهی» در صورت دارا بودن شرایط لازم می‌توانند از سراسر جهان درخواست پذیرش بدهند. از جمله این شروط تسلط به زبان آلمانی، مدرک کارشناسی ارشد و حداقل یک سال سابقه کاری است.

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان معمولا رایگان است اما تحصیل در این رشته ترمی 1300 یورو هزینه دارد. این به معنی پرداخت 5200 یورو برای کل دو سال تحصیلی است.

منبع :