70 درصد سرطان‌ها مربوط به 7 نوع سرطان است

بر اساس شواهد موجود 70 درصد کل سرطان‌ها در مردان و زنان، مربوط به 7 نوع سرطان بوده است.

70 درصد سرطان‌ها مربوط به 7 نوع سرطان است

اتابک جافری، متخصص اورولوژی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بر طبق آمارها سرطان‌های مرتبط با دستگاه گوارشی، ادراری و و پوست جزء شایعترین سرطان‌ها هستند که روز به روز نیز در حال گسترش هستند.

وی افزود: سرطان معده شایعترین سرطان در مردان و سرطان سینه شایعترین سرطان در زنان است و سرطان پوست نیز در هر دو جنس شیوع گسترده‌ای دارد.

جافری، با بیان اینکه پس از سرطان معده سرطان‌های پروستات، پوست، مثانه و روده بزرگ بیشترین شیوع را در مردان دارد، تأکید کرد: در زنان نیز پس از سرطان سینه، سرطان‌های پوست، مری و معده بیشترین شیوع و فراوانی را دارد و البته سرطان‌های مرتبط با رحم نیز شیوع بالایی دارند.

وی با اشاره به فراوانی سرطان‌های شایع در جهان و از جمله در کشورمان، تصریح کرد: بر اساس شواهد موجود 70 درصد کل سرطان‌ها در مردان و زنان مربوط به 7 نوع سرطان یعنی سرطان‌های معده، سینه، پوست، مری، روده بزرگ، پروستات و مثانه است و پیشگیری و کنترل این سرطان‌ها بیش از پیش ضروری است.

جافری، یادآور شد: بروز سرطان در مردان کشورمان بیشتر از زنان است به طوری‌که بر اساس برخی از آمارها به طور متوسط در سال‌های اخیر حدود 40 هزار سرطان در مردان در هر سال بروز کرده که آمار برای زنان حدود 30 هزار مورد بوده است.

وی گفت: دلیل عمده بالا بودن میزان شیوع سرطان در مردان در مقایسه با زنان، نوع زندگی و مواجهه‌های شغلی مردان است.

جافری، افزود: البته در سال‌های اخیر شاهد افزایش قابل ملاحظه موارد ابتلا به سرطان در بین زنان بوده‌ایم که علت آن افزایش استعمال دخانیات به ویژه سیگار و قلیان در بین زنان، نوع شغل، عوامل محیطی خطرناک و تغذیه نامناسب زنان بوده است.

منبع :