ورزش در نوجوانی از احتمال ابتلا به دیابت نوع دو می‌کاهد

ورزش در سنین خاصی تاثیر بیشتری بر جلوگیری از مقاومت انسولین و کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع دو دارد.

ورزش در نوجوانی از احتمال ابتلا به دیابت نوع دو می‌کاهد

به‌ گزارش ‌ایسنا‌، مطالعات درباره تاثیر ورزش بر سلامت نو‌جو‌ا‌نان نشان داده است که بیشترین تاثیر ورزش بر مقاومت انسولین و در نتیجه‌ جلوگیری از دیابت نوع دو در سن 13 سالگی است و از 16 سالگی به بعد ورزش تاثیری بر مقاومت انسولین ندارد.

برای انجام این مطالعات محققان میزان مقاومت انسولین در 300 کودک بین 9 تا 16 سال را اندازه‌گیری کردند. مقاومت انسولین باعث افزایش قند خون و افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع دو می‌شود.

نتایج بررسی‌ها نشان داد نوجوانان 13 ساله ای که فعال هستند به میزان 17 درصد مقاومت انسولین پایین‌تری دارند و هر قدر سن آنها به 16 سالگی نزدیک تر می‌شود این تاثیر کاهش می‌یابد.

مدیر این تحقیقات هدف از انجام بررسی‌ها را برنامه‌ای برای کاهش مقاومت انسولین کودکان اعلام کرد . او در این باره گفت: مقاومت انسولین از 9 تا 13 سالگی به میزان زیادی افزایش می یابد و از سن 13 تا 16 سالگی کاهش پیدا می‌کند. بررسی‌های ما نشان داد که فعالیت فیزیکی باعث می‌شود که از افزایش مقاومت انسولین در سن 13 سالگی جلوگیری شود. این مساله می‌تواند از نیاز به تولید انسولین توسط سلول ها بکاهد که در نهایت منجر به طول عمر بیشتر آنها می‌شود. ما نمی‌گوییم که نو‌جو‌ا‌نان 16 ساله ورزش نکنند. ورزش در هر سنی فواید خاص خود را دارد.

در دهه‌های اخیر در کشورهای صنعتی چاقی مفرط در کودکان افزایش یافته است. در آمریکا و انگلیس یک ششم کودکان دچار چاقی مفرط هستند. چاقی مفرط باعث افزایش مقاومت انسولین می‌شود که بیماری‌هایی همچون دیابت، بیماری‌های قلبی – عروقی و سندرم متابولیک را در پی دارد.

منبع :