مصرف کم آب عامل مهم اسپاسم‌های عضلانی است

مصرف کم آب به ویژه پس از حرکات و ورزشهای سنگین و طولانی مدت، عامل مهم اسپاسم‌های عضلانی است.

مصرف کم آب عامل مهم اسپاسم‌های عضلانی است

مهدی آزما، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: گرفتگی عضلات بدن جزء شایعترین مشکلاتی است که در اغلب موارد به دلیل نوع عادات زندگی افراد جامعه بروز کرده و پیشگیری از آن کار چندان دشواری نیست.

وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد اسپاسم یا گرفتگی عضلانی با قولنج شکستن‌های عادی در ارتباط است، تصریح کرد:‌ آنچه که امروز به عنوان قولنج می‌شناسیم بیشتر از آنکه نام بیماری خاصی باشد، یک نوع عادت نادرست و شکایت مبهم مطرح است.

آزما افزود: قولنج عضلات بدن در اغلب موارد نشانه یک مشکل یا بیماری مشخصی نیست و علت آن در بسیاری از موارد کشیدگی و اسپاسم ناگهانی و دردناک تعدادی از عضلات بدن است.

وی با اشاره به عادت نادرست کم‌ آب خوردن برخی از افراد جامعه، تصریح کرد: کم‌آب خوردن به هر دلیلی که باشد بر روی عضلات بدن تأثیرات منفی بر جای می‌گذارد و قدرت عضلانی را نیز کاهش می‌دهد.

آزما تأکید کرد: بر طبق پژوهش‌ها مصرف کم ‌آب به ویژه پس از حرکات و ورزش‌های سنگین و طولانی مدت، عامل مهم اسپاسم‌های عضلانی و بروز اختلالات مفصلی پس از آن است.

وی یادآور شد:‌ در بسیاری از موارد اسپاسم‌های عضلانی می‌توانند به علت کم‌ آبی پس از ورزش‌های سنگین، فعالیت‌های شدید و طاقت‌فرسا، استفاده زیاد و طولانی مدت از عضلات و آسیب‌های فیزیکی بروز کنند.

آزما با هشدار نسبت به بی‌توجهی به اسپاسم‌های عضلانی، خاطرنشان کرد: مصرف کافی مایعات به ویژه آب در طی شبانه‌ روز، پرهیز از انجام ورزش‌های سنگین و استفاده مناسب و نه چندان طولانی از عضلات بدن، از راهکارهای مؤثر جهت پیشگیری و حتی برطرف کردن گرفتگی عضلات بدن است.

منبع :