نحوه‌ی درس خواندن دانش‌آموزان برتر کنکور در تابستان (3)

تابستان، فرصت مهم آزمون و خطا است. از شروع دوران درس خواندن و تلاش در مسیر کنکور، دانش‌آموزان با سؤال‌های متعددی روبه‌رو خواهند شد.

نحوه‌ی درس خواندن دانش‌آموزان برتر کنکور در تابستان (3)

پویان مینایی، رتبه‌ی 4 ریاضی کشور سال 92 از نورآباد ممسنی

تابستان، فرصت مهم آزمون و خطا است. از شروع دوران درس خواندن و تلاش در مسیر کنکور، دانش‌آموزان با سؤال‌های ‌متعددی روبه‌رو خواهند شد.

سؤالاتی از قبیل:

1. آیا نفس برنامه‌ریزی، یک کار مفید است؟ اگر بله آیا من خودم می‌توانم برنامه‌ریزی کنم؟ قالب برنامه‌ریزی چگونه باید باشد؟ بازه‌های ‌مطالعه و استراحتم چند ساعته باشد؟ با خواندن کدام درس‌ها در کنار یکدیگر، نتیجه‌ی بهتری می‌گیرم؟ اول صبح، ظهر، بعدازظهر یا آخر شب کدام درس‌ها را بهتر می‌خوانم؟

2. در مورد دفتر برنامه‌ریزی، کتاب خودآموزی، خلاصه‌نویسی، نکته‌برداری و سایر ابزار آیا از دفتر برنامه‌ریزی استفاده کنم؟ آیا واقعاً این ابزار، برای من سودمند است؟ اگر بله به کدام قسمت‌های ‌آن، توجه بیش‌تری داشته باشم؟ هر کدام از جدول‌ها و قسمت‌های ‌دفتر برنامه‌ریزی به چه معناست و چه کاربردی دارد؟ کتاب خودآموزی یعنی چه؟ چه سؤالاتی را در آن یادداشت کنم؟ چه اطلاعات جانبی باید بر آن بیفزایم؟ چگونه خلاصه‌نویسی کنم؟ از چه درس‌هایی خلاصه بردارم؟ فرق خلاصه‌برداری و نکته‌برداری چیست و هر کدام چه کاربردی دارد؟

3. در مورد سبک درس خواندن هر درس را چگونه بخوانم؟ در مورد ادبیات، آیا مبحثی بخوانم یا درسی یا تلفیقی از هر دو؟ آیات دین و زندگی را حفظ کنم یا خیر؟ درصد تستی و تشریحی خواندنم در هر درس چگونه باشد و از کدام‌یک نتیجه‌ی بهتری می‌گیرم؟ چه روشی را برای حل محاسباتی شیمی به کار بگیرم؟

و سؤالات دیگر.

این سؤالاتی بود که در طول سال تحصیلی برای خود من پیش آمد و قطعاً برای هر دانش‌آموزی در طول این مسیر پیش خواهد آمد. باید توجه داشت که نحوه‌ی پاسخ‌گویی به این سؤالات جایگاه و رتبه‌ی شما را در کنکور سراسری رقم خواهد زد. پاسخ بسیاری از این سؤالات برای هر فرد، متفاوت است و شما باید خودتان آن را بیابید؛ اما پس از این مقدمه‌ی نسبتا طولانی برای کسانی که از تابستان شروع به درس خواندن کرده‌اند، یک مژده دارم: تابستان طلایی‌ترین فرصت برای پاسخ‌گویی به بسیاری از این پرسش‌هاست و شما خودتان، بهترین فرد برای پاسخ‌گویی به این سؤالات هستید.