نرم افزاری برای تماشای مناظر از دید حیوانات

محققان دانشگاه اکستر انگلیس موفق به توسعه نرم افزاری شده اند که مناظر را از دید تمام حیوانات نمایش می‌دهد.

نرم افزاری برای تماشای مناظر از دید حیوانات

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این نرم افزار رایگان Multispectral Image Calibration and Analysis Toolbox نام دارد. شیوه عملکرد نرم افزار به این صورت است که از فهرست ارایه شده یک حیوان انتخاب می شود. سپس تنظیمات مناسب دوربین از طرف کامپیوتر تعیین می شود.

پس از انداختن عکس، فایل تصویر روی کامپیوتر بارگذاری می شود و نرم افزار تغییرات مناسب را روی عکس اعمال می کند. خروجی تصویر ارایه شده توسط کامپیوتر، منظره ای است که حیوان مورد نظر می بیند.

ظاهرا فقط میمون ها قادر به تشخیص هر سه رنگ اصلی آبی، زرد و سبز هستند و در حیوانات دیگر طیف های رنگی قابل مشاهده محدود است یا دید سیاه و سفید دارند. محدوده رنگی برخی نیز در طیف فرابنفش است.این نرم افزار به طور رایگان برای همه قابل دانلود است.

محققان بر این باورند که این برنامه کاربردی علاوه بر جنبه های تفریحی و سرگرمی، بینش وسیعی را در مورد حیوانات در اختیار محققان قرار می دهد و از طرفی به متخصصان کمک می کند تا محیط زیست ایمنی برای آنان مهیا کنند. 

نتیجه این تحقیقات در نشریه Methods in Ecology & Evolution منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب