نرم افزاری برای تماشای مناظر از دید حیوانات

محققان دانشگاه اکستر انگلیس موفق به توسعه نرم افزاری شده اند که مناظر را از دید تمام حیوانات نمایش می‌دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این نرم افزار رایگان Multispectral Image Calibration and Analysis Toolbox نام دارد. شیوه عملکرد نرم افزار به این صورت است که از فهرست ارایه شده یک حیوان انتخاب می شود. سپس تنظیمات مناسب دوربین از طرف کامپیوتر تعیین می شود.

پس از انداختن عکس، فایل تصویر روی کامپیوتر بارگذاری می شود و نرم افزار تغییرات مناسب را روی عکس اعمال می کند. خروجی تصویر ارایه شده توسط کامپیوتر، منظره ای است که حیوان مورد نظر می بیند.

ظاهرا فقط میمون ها قادر به تشخیص هر سه رنگ اصلی آبی، زرد و سبز هستند و در حیوانات دیگر طیف های رنگی قابل مشاهده محدود است یا دید سیاه و سفید دارند. محدوده رنگی برخی نیز در طیف فرابنفش است.این نرم افزار به طور رایگان برای همه قابل دانلود است.

محققان بر این باورند که این برنامه کاربردی علاوه بر جنبه های تفریحی و سرگرمی، بینش وسیعی را در مورد حیوانات در اختیار محققان قرار می دهد و از طرفی به متخصصان کمک می کند تا محیط زیست ایمنی برای آنان مهیا کنند. 

نتیجه این تحقیقات در نشریه Methods in Ecology & Evolution منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب