ساقط‌کردن پهپاد در هوا با صوت

دانشمندان کره‌ای حاضر در یک پروژه تحقیقاتی از صوت برای ساقط‌کردن ژیروسکوپ‌های داخلی استفاده کردند که پهپادها را تعادل می‌بخشند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این پروژه توسط «موسسه علم و فناوری پیشرفته» (KAIST) کره جنوبی اجرا شده است.

صوت، ژیروسکوپ‌های «سیستم‌های میکرو-الکترو-مکانیکی» (MEMS) یعنی حسگرهای ریز مورد کاربرد توسط پهپاد برای حفظ حالت پرواز را هدف قرار می‌دهد. این ژیروسکوپ‌ها در حالت عملکرد عادی، پهپاد را در مقابل بی‌تعادلی ناشی از باد یا حرکات دیگر ثابت نگه می‌دارند.

محققان به دنبال بررسی این موضوع بودند که آیا ارتعاش خارجی خصومت‌آمیز و تعمدی کافی (در این حالت صوت) می‌تواند پرواز مستقیم پهپاد را مختل کند یا خیر و پاسخ این پرسش "آری" بود.

در واقع، مشخص شد که فرکانس تشدیدشده (یا اصواتی که با همان فرکانس شیء مورد هدف مرتعش می‌شوند) برای بسیاری از ژیروسکوپ‌های به کاررفته در پهپادهای کوچک، در طیف شنیداری قرار دارد.

بنابراین، محققان بلندگوی بی‌سیمی را به قسمت فوقانی ژیروسکوپ در پهپادهای موردهدف متصل کردند و سپس زمانی که پهپادها در حالت پرواز باثبات قرار داشتند، آن را روشن کردند.

یکی از هدف‌ها به شدت اثرناپذیر بود و هوازی باقی ماند؛ اما پهپاد دیگر در تمامی محورهایش بی‌ثبات شد و به زمین سقوط کرد.

متصل‌کردن بلندگوهای بی‌سیم به پهپاد موردهدف، اقدام مقابله به مثل دقیقی نبود؛ بنابراین محققان حملات صوتی دیگری را بر روی پهپادها آزمایش کردند.

آن‌ها در شبیه‌سازی‌های انجام‌شده دریافتند چنانچه صوت به قدر کافی بلند باشد، بلندگوهای جهتی می‌توانند پهپادها را ساقط کنند.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب