کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 19 مرداد 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 19 مرداد 94

یک سؤال، 4 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


آیا استفاده از کتاب‌ سؤالات پرتکرار امتحانی برای یک کنکوری وقت‌گیر نیست؟

پاسخ 1- برای یک مطالعه‌ی خوب و پربازده باید مراحل مطالعه (ادراک، تثبیت، تسلط، ارزیابی و جمع‌بندی) را به ترتیب و با دقت اجرا کنید. مرحله‌ی تثبیت که گام دوم در مطالعه است به وسیله‌ی حل مسئله و پاسخ به سؤال انجام می‌شود. منبع مطالعاتی مناسب برای این مرحله، بهترین سؤالاتی هستند که تعداد زیادی از دبیران سطح کشور از آن‌ها در امتحانات خود استفاده کرده‌اند. حل این سؤالات نه‌تنها وقت‌گیر نیست بلکه ضرورتی جدی در گام‌های یادگیری است و در نتیجه‌ی امتحانات نیز مفید است. به‌علاوه تجربه نشان داده است هر چه دانش‌آموز در امتحانات مدرسه موفق‌تر باشد در کنکور هم نتیجه‌ی بهتری می‌گیرد.

حسن ایزدی

پاسخ 2- شاید حل سؤالات تشریحی از کتاب‌های پرتکرار زمان‌بر باشد ولی بسیار مؤثر است. کسانی که تشریحی کار می‌کنند می‌توانند سؤالات تستی را نیز پاسخ دهند ولی عکسِ این موضوع صادق نیست. طی سال‌های اخیر سؤالات کنکور به سمت مفهومی شدن رفته‌ و نیاز است که شما مسائل و تست‌ها را به صورت عمیق یاد بگیرید و بتوانید با حل یک نمونه‌سؤال تشریحی، حالت‌های مختلف طرح سؤال آن را پاسخ دهید. برای طی مرحله‌ی تثبیت نیاز دارید که با حل سؤالات تشریحی به تثبیت مطالب در ذهنتان بپردازید. کتاب‌های پرتکرار حاصل خرد جمعی دبیران کل کشور است و این کتاب شامل سؤالاتی است که تعداد زیادی از دبیران کل کشور آن‌ها را انتخاب کرده‌اند. درنتیجه این سؤال‌ها می‌توانند منبع مناسبی برای تمرین شما باشند.

ناهید منجمی

پاسخ 3- اگر به مراحل یادگیری توجه کنید مرحله‌ی دوم، تثبیت است؛ یعنی پس از خواندن کتاب درسی و جزوه و یادگیری مطالب که به آن ادراک می‌گوییم با حل نمونه‌سؤالات تشریحی و مسئله، درس‌ها در ذهن شما تثبیت شده و جا می‌افتد. «بلوم» نیز پس از مرحله‌ی دانش به مرحله‌ی حل مسئله و کشف کاربردها اشاره می‌کند. پس حل مسائل تشریحی نقش مهمی در یادگیری و تثبیت مطالب خوانده‌شده دارند. در مرحله‌ی سوم که تسلط است، می‌توانید با حل تست سرعت عمل خود را بیش‌تر کنید.

محمد کتابدار

پاسخ 4- مطالعه و یادگیری فرایندی چند مرحله‌ای است و تا مرحله‌ای کامل نشود، مرحله‌ی بعدی با موفقیت اجرا نمی‌شود و نظم چرخه به هم می‌خورد.

برای مسلط شدن به هر مبحثی، تثبیت لازم است و شرط تثبیت، حل تمرین بر اساس پایه‌ی درسی، میزان دشواری مطلب و درجه‌ی اهمیت آن است. غفلت در حل تمرین، بروز یادگیری‌های ناقص را به دنبال دارد و نقصان یادگیری‌ها همان عدم تسلط است؛ بنابراین حل سؤالات مهم و پرتکرار امتحانی نه‌تنها وقت‌گیر نیست بلکه ضرورتی برای تکمیل چرخه‌ی مطالعه است.

سارا شفافی

خرید کتاب