با درس‌های عمومی دوست باشید

یکی از اصلی‌ترین عوامل، عدم اختصاص زمان کافی و عدم تست‌زنی با رعایت اصول برای درس‌های عمومی است.

با درس‌های عمومی دوست باشید

نکته‌ی اول این است که درس‌های عمومی در کنار ساده بودن، ترازآور نیز هستند. در نظر بگیرید اگر شما در درسی مثل فیزیک یادگیری ناقص یا درصد پایین داشته باشید، قابل توجیه است و می‌توانید حتی با شرکت در کلاس تقویتی، آن را برطرف کنید؛ ولی چالش در درسی مثل دین و زندگی راه‌حلی جز تلاش خودتان ندارد. این تلاش هم بیش‌تر مربوط به اصلاح روش مطالعه است.

یکی از اصلی‌ترین عوامل، عدم اختصاص زمان کافی و عدم تست‌زنی با رعایت اصول برای درس‌های عمومی است.

توجه داشته باشید که در برنامه‌ی تابستان مطالعه‌ی درس‌های عمومی به صورت ویژه توصیه می‌شود؛ بنابراین باید در برنامه‌ی شخصی خودتان نیز بازه‌ی زمانی قابل قبولی را به این درس‌ها اختصاص دهید.

یک نکته: برنامه‌ی کتاب زرد عمومی در ظاهر کمی چالش‌ساز به نظر می‌رسد و این سؤال اغلب برای دانش‌آموزان پیش می‌آید که بدون مطالعه‌ی کامل کتاب‌ها چگونه می‌توان به سؤالات ضمیمه‌ی کتاب زرد عمومی پاسخ داد. لازم است روش مطالعه‌ای خاص مانند مدل زیر را برای آن در نظر بگیرید:

با توجه به این‌که در هر آزمون کنکورهای یک رشته‌ی خاص مطرح می‌شود، در هر آزمون 5 الی 6 منبع دارید. به یاد داشته باشید که سؤالات را یکجا کار کنید و درس به درس پیش نروید.

ابتدا سؤالات را حل کنید (شاید در یکی دو بار اول نتوانید به تعداد قابل قبولی سؤال پاسخ دهید؛ بعد از اتمام زمان و سؤالات به سراغ پاسخ‌نامه‌ی تشریحی کتاب بروید و خلاصه‌ها و نکات مهم مربوط به هر سؤال را مرور کنید. در نوبت‌های بعدی پس از مرور نکات آموزشی کنکور قبلی، سؤالات جدید را حل کنید.

هدف اصلی از مطالعه‌ی کتاب زرد عمومی در تابستان، شناسایی سبک سؤالات و طراحی روش مطالعه‌تان برای طول سال است.