فصل خوب تغییر وضعیت (1)

یکی از آموزه‌های مهم کانونی برای رسیدن به فراشناخت و هدف‌گذاری‌های دقیق‌تر، تقسیم‌بندی پنج‌گانه‌ی درس‌هاست.

فصل خوب تغییر وضعیت (1)

یکی از آموزه‌های مهم کانونی برای رسیدن به فراشناخت و هدف‌گذاری‌های دقیق‌تر، تقسیم‌بندی پنج‌گانه‌ی درس‌هاست. درس‌های شما با توجه به شرایط مطالعه و بازیابی و با توجه به میزان نمره‌ی اکتسابی شما در یکی از این گروه‌های پنج‌گانه قرار می‌گیرد:

  • نقطه‌ی قوت پایدار: درس‌هایی که نمره‌ی خوب دائمی و وضعیت عالی در طول چند سال داشته‌اند.

  • نقطه‌ی قوت: درس‌هایی که در فاصله‌ی زمانی اخیر به نقطه‌ی قوت تبدیل شده‌اند و نسبت به همتایان خود در وضعیت بهتری قرار گرفته‌اید.

  • نیازمند تلاش اندک: درس‌هایی که گاهی افت اندکی نسبت به وضعیت همتایان داشته‌اید و با کمی تلاش و حرکت به نقطه‌ی قوت تبدیل می‌شوند.

  • نوسانی: درس‌هایی با وضعیت غیر پایدار در نمرات و درصد، که بازه‌های بالا و پایینی از نمرات را شامل می‌شود. درس‌هایی که باید به وضعیت ثابت و پایدار برسند.

  • نیازمند تلاش جدی: درس‌هایی که به دلایل آموزشی مختلف، نمره‌های غیر مطلوب و پایینِ دائمی دارند. در این درس‌ها افت قابل توجهی نسبت به وضعیت همتایان دارید و باید به طور جدی ارتقا پیدا کنند.

این تقسیم‌بندی گویا و دقیق، به بازه‌ی خاصی از زمان سال تحصیلی یا پروژه‌ی خاصی از پروژه‌های برنامه‌ی راهبردی اختصاص ندارد؛ زیرا وضعیت درسی شما همواره الگوی ثابتی در یکی از چهارچوب‌های ماهیتی فوق دارند.

با توجه به این‌که فصل تابستان، فرصت بسیار ایده‌آلی برای تغییر و بهبود و ارتقا برای همه‌ی دانش‌آموزان است باید دید که  «تغییر وضعیت» در تابستان چگونه اتفاق می‌افتد، چه ابزارهایی دارد و تا چه حد در دسترس است. شاید تلاش برای تغییر دادن وضعیت درس‌ها در تابستان، بزرگ‌ترین و مؤثرترین تلاش شما در کل سال تحصیلی باشد. تلاش سخت‌کوشانه‌‌ای که نتایج آن در کوتاه‌مدت تا بلندمدت قابل مشاهده است.