کاهش خطر مرگ زنان بر اثر سرطان با ورزش در نوجوانی

زنانی که در دوران نوجوانی ورزش می‌کنند در سنین بالاتر کمتر به سرطان مبتلا می‌شوند.

کاهش خطر مرگ زنان بر اثر سرطان با ورزش در نوجوانی

به‌ گزارش ‌ایسنا‌، محققان با بررسی سلامت زنان بین 40 تا 70 سال دریافتند که میزان ورزش این افراد در دوران نوجوانی بر میزان خطر مرگ بر اثر سرطان در این افراد تاثیرگذار است.

مدیر این تحقیقات می‌گوید: ورزش در دوران نوجوانی با کاهش خطر ابتلا به سرطان در ارتباط است.

مطالعات گذشته نشان داده است که زندگی سالم می‌تواند فواید زیادی داشته باشد. در گزارش مجله اخبار پزشکی امروز نیز اعلام شد افرادی که در دوران میانسالی آمادگی جسمانی خود را حفظ می‌کنند بعد از سن 65 سالگی کمتر بر اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند.

مردانی که آمادگی قلبی – عروقی بالایی دارند 55 درصد کمتر به بیماری سرطان ریه مبتلا می‌شوند و 44 درصد کمتر در معرض سرطان روده قرار دارند.

برای انجام این تحقیقات 75 هزار زن اهل شانگهای از سال 1996 تحت نظر بودند. اطلاعاتی درباره میزان ورزش کردن این افراد بین سنین 13 تا 19 سالگی جمع‌آوری شد.

محققان دریافتند که به طور متوسط بعد از سن 13 سالگی، 5282 مورد مرگ در بین افراد مورد بررسی مشاهده شد که عامل آن سرطان بود و 1620 مورد مرگ نیز بر اثر بیماری‌های قلبی – عروقی اتفاق افتاد.

بررسی‌ها نشان داد زنانی که در دوران نوجوانی ورزش می‌کرد‌ند کمتر در معرض مرگ بر اثر سرطان قرار داشتند.

افرادی که در دوران نوجوانی به طور میانگین 1.33 ساعت در هفته‌ یا کمتر ورزش می‌کرد‌ند 16 درصد کمتر در معرض مرگ بر اثر سرطان قرار داشتند و 15 درصد کمتر در معرض مرگ بر اثر عوامل دیگر بودند.

بررسی‌ها نشان داد زنانی که در نوجوانی در ورزش‌های تیمی فعالیت دارند 14 درصد کمتر در معرض مرگ بر اثر سرطان و 10 درصد کمتر در معرض مرگ بر اثر مشکلات دیگر قرار دارند.

مدیر این تحقیقات می‌گوید: باید در نظر داشت که فاکتورهایی همچون ورزش در دوران بز‌ر‌گسالی BMI بدن و میزان خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن تحت تاثیر ورزش در دوران نوجوانی قرار دارند.

تحقیقات ما نشان می‌دهد که ورزش در دوران نوجوانی از میزان خطر مرگ در سنین بالاتر می‌کاهد.

منبع :