نوع ناهنجاری فک و دهان سن ارتودنسی را معلوم می‌کند

ناهنجاری‌های فک و دندان بر اساس ماهیت و شدت خود سن خاصی را برای مداخله و اقدامات درمانی طلب می‌کنند.

نوع ناهنجاری فک و دهان سن ارتودنسی را معلوم می‌کند

دکتر نوید ناصری عضو شورایعالی انجمن دندانپزشکی ایران درگفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه سن مناسب برای درمان ارتودنسی میتواند وابسته به نوع ناهنجاری متفاوت باشد اظهار داشت : بهترین زمان درمان از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است لذا توصیه می شود همزمان با رویش اولین دندانهای دائمی والدین برای اولین ویزیت، کودکشان را نزد متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشک  برده تا در صورت نیاز، درمان شروع و یا تحت نظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه یکسری از مشکلات مثل کوچکی و عقب بودن فک بالا در سنین پایین درمان می شوند افزود:اولین ویزیت باید زمانی باشد که وقت کافی برای همه مشکلات باقی مانده باشد بویژه در مورد دختران مراجعه زودهنگام برای بررسی مشکلات فکین و دندانها و اصلاح آن به دلیل بلوغ زودتر نسبت به پسران توصیه می شود.

به گفته این متخصص ارتودنسی اکثر درمانهای ارتودنسی که در آنها نیاز به تصحیح روابط اسکلتی فک ها باشد ،بهتر است در دختر بچه‌ها قبل از 11 سالگی و در پسر بچه‌ها قبل از 13 سالگی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه ممکن است برخی از ناهنجاری‌های فکی آن قدر شدید باشند که انجام ارتودنسی در سنین رشد، به تنهایی نتواند آنها را درمان کند ؛ اذعان داشت : با ا نجام ارتودنسی درآینده نیاز به درمان های پیچیده کمتر می شود و صدمات بافتی نیز در صورت انجام جراحی فکی با وسعت کمتر، کاهش می یابد.

ناصری بهترین سن درمان ارتودنسی ثابت را برای تصحیح مشکلات دندانی بین ١٢تا ١٥ سالگی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت :در واقع این سن زمان مناسب برای کسی است که فقط مشکل دندانی دارد و انجام درمان ارتودنسی ثابت در هر سنی ممکن بوده و محدودیت سنی وجود ندارد.

به گفته عضو شورایعالی انجمن دندانپزشکی ایران در هر سنی می توان برای رفع نامرتبی دندانها، درمان ارتودنسی را انجام داد.

منبع :