راههای درمان سینوزیت مزمن

روش سینوس آندوسکوپی یکی از روشهای درمان سینوزیت مزمن است.

راههای درمان سینوزیت مزمن

دکتر معصومه سعیدی متخصص گوش و حلق و بینی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در سینوزیت مزمن اِدم و التهابی که در دهانه‌ی سینوس‌ها و مخاط سینوس‌ها ایجاد شده، دائمی می‌گردد که دارای ریزفاکتورهایی می باشد بدین معنا که فرد مبتلا به سینوزیت حاد به دلیل عدم درمان مناسب، کافی نبودن دوره ی درمان و عدم مصرف آنتی بیوتیک مناسب، این بیماری در او طولانی می‌گردد.

وی در ادامه گفت: بیمارانی که با علائم سردرد و فشار بر روی صورت و پیشانی به پزشک مراجعه می کنند حتماً مبتلا به سینوزیت مزمن نیستند و باید با روش‌های رادیوگرافی که روشی است که در گذشته انجام می‌شد و یا با روش سی تی اسکن که اکنون بهترین روش تشخیصی است بررسی شود و هنگامیکه مشخص گردید که ضخامت مخاطی و ترشح سینوس‌ها وجود دارد، می توان گفت که بیمار دچار سینوزیت مزمن است. در اینصورت درمان نهایی که همان تجویز آنتی بیوتیک به مدت حداقل 3 هفته می‌باشد را برای سینوزیت مزمن در نظر می گیرند. 

وی ادامه داد: از طرفی اگر بیمار علائم آلر‍ژی دارد، باید از داروهای ضد آلرژی، آنتی هیستامین‌ها، اسپری‌های کورتون که برای درمان آلرژی در داخل بینی زده می‌شود، استفاده کرد.

دکتر سعیدی گفت: اینگونه بیماران باید تحت نظر پزشک باشند و داروهای تجویزشده را طبق دستور داده شده، مصرف کنند. معمولاً پاسخگویی سی تی اسکن یک مقدار با تأخیر است و علائم موجود در بیمار بهتر پاسخگو می‌باشد، به همین دلیل باید از شروع درمان تا ارزیابی پاسخ به درمان، یک فاصله ی زمانی را قرار دهیم. یکی از روشهای درمان در زمانیکه بیمار از نظر بالینی به درمان پاسخ ندهد، روش سینوس آندوسکوپی است.

وی در مورد روش سینوس آندوسکوپی گفت: روش سینوس آندوسکوپی روش بسیار خوبی است که با استفاده از آندوسکوپ و بدون برش بر روی بینی یا صورت و یا جای دیگر، داخل سینوس ها بررسی می شود و دهانه ی سینوس‌ها باز می‌گردد و همچنین برای سینوس‌هایی که کدورت دارند و ترشح در آن‌ها گیر کرده یا پلیپی در داخل بینی است، استفاده می‌گردد. از این روش برای تخلیه‌ی ترشحات سینوس‌ها نیز استفاده می‌گردد.

روش سینوس آندوسکوپی یک روش بسیار خوب برای درمان مشکلاتی از قبیل: سینوزیت مزمن، درمان بیمارانی که دچار تومورهای بینی هستند، بیمارانی که دچار پلیپی در زمینه‌ی آلرژیک هستند و در خیلی از مواقع تومورهایی که حتی اطراف چشم وجود دارند، تومورهای موجود در حفره‌ی بینی و حتی تومورهایی که در قاعده‌ی جمجمه قرار دارند، می‌باشد، در زمان‌های گذشته با برش بر روی صورت این درمان‌ها انجام می گردید.

دکتر سعیدی در پایان گفت: آندوسکوپی سینوس یکی از روش‌های بسیار مهم در انجام عمل‌های قاعده‌ی جمجمه و از تومورهای هیپوفیز است، که بسیاری از مواقع در زمان‌های گذشته جمجمه را برش می دادند و جمجمه باز می شد و تومور برداشته می‌شد ولی تومورهایی که در کف جمجمه قرار گرفته اند مثل تومور هیپوفیز با استفاده از آندوسکوپ بسیار راحت به آن دسترسی پیدا می کنند و تومور را خارج می کنند.

روش سینوس آندوسکوپی، عملی است که نیاز به تجربه دارد و هر فردی قادر به انجام آن نیست و معمولاً تمام متخصصین گوش و حلق و بینی در دوران رزیدنتی و آموزشی دستیاری این تجربه را کسب می‌کنند ولی بسیاری از کارها مانند: قاعده‌ جمجمه یا عمل‌های تومورهای داخل بینی، نیاز به داشتن مهارت و تجربه‌ی بیشتری دارد و گاهی افراد دوره‌های خاصی برای رسیدن به این تجربه می گذرانند.

منبع :