مقابله با دیابت نوع یک به کمک میکروبیوم‌ها

محققان دریافتند که به کمک میکروبیوم‌ها یا کلونی‌های باکتری و قارچ‌هایی که به طور مسالمت‌آمیزی با انسان زندگی می‌کنند، می‌توان دیابت نوع یک را درمان کرد.

محققان دریافتند که به کمک میکروبیوم‌ها یا کلونی‌های باکتری و قارچ‌هایی که به طور مسالمت‌آمیزی با انسان زندگی می‌کنند، می‌توان دیابت نوع یک را درمان کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، گروهی از محققان چینی، فرانسوی و سوئیسی با همکاری مشترک اقدام به شناسایی و دسته‌بندی پپتید‌های ضد میکروبی کردند که به کمک آنها می‌توان بیماری‌های مهمی همچون دیابت نوع یک و یا بعضی از بیماری‌های خودایمنی را درمان کرد.

پروفسور جولیان دیانا، متخصص بیولوژی و راهنمای این مطالعه اظهار کرد: بدن انسان به طور طبیعی مهارت تشخیص و مهار پاتوژن‌ها یا میکروارگانیسم‌های مهاجم را با ترشح پپتید‌های اختصاصی کسب کرده است.

وی در ادامه افزود: در این مطالعات مشخص شده که علاوه بر سیستم ایمنی بدن برخی از میکروارگانیسم‌های موجود در معده نیز با ترشح پپتید‌های دفاعی موسوم به cathelicidins باعث تخریب پاتوژن‌های بیماری‌زا می‌شوند.

محققان در این مطالعه با آزمایش بر روی موش‌ها دریافتند که امکان درمان دیابت نوع یک به کمک تولید مضاعف پپتیدهای دفاعی امکان‌‍پذیر است، چرا که در بروز بیماری‌هایی مثل دیابت کمبود پپتید‌های cathelicidins عامل مؤثری است.

محققان پس از انتقال پپتید‌های دفاعی از موش‌های سالم به موش‌های مبتلا به دیابت مشاهده کردند که با افزایش سطح عوامل دفاعی به حالت نرمال پیشرفت بیماری دیابت نوع یک نیز متوقف می‌شود.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب