تصاویر خیالی ماهواره سازمان فضایی اروپا از زمین

ماهواره Sentinel-2A در تصاویر جدید خود، ایتالیا و فرانسه را همچون فرشی رنگارنگ به تصویر کشیده است.

تصاویر خیالی ماهواره سازمان فضایی اروپا از زمین

به گزارش سرویس علمی ایسنا، همه می‌دانیم که زمین جایی رنگارنگ است، اما اگر از دریچه دوربین‌های این ماهواره سازمان فضایی اروپا به آن نگاه کنیم، تصویری خیالی و فراواقعی مقابل چشمان‌مان خواهیم داشت.

وقتی که چشمان انسان تنها می‌تواند نوارهایی سبزرنگ در امتداد «دره‌ پو» در شمال ایتالیا ببینند، ماهواره‌ Sentinel-2A سنگ فرشی سرخ و سبز و آبی را با رگه‌هایی سیاه در میانشان را نمایش می‌دهد که همان رودخانه‌ها هستند. این تصویر، نشان دهنده تقسیمات کشاورزی در میان رودخانه‌ها در این منطقه است.

همچنین رود «ریویرا» در فرانسه در عکس‌های ارسال شده رنگ نارنجی درخشانی دارد که در تضاد با رنگ تاریک دریا است.

این تصاویر، بخشی از نخستین مجموعه داده‌های ارسالی Sentinel-2A به زمین پس از قرار گرفتن آن در مدار در تاریخ 23 ژوئن (دوم تیر) است.

سازمان فضایی اروپا این ماهواره را سیستمی با «یک تصویرساز نوآورانه چند طیفی با وضوح بالا با 13 باند برای دستیابی به چشم‌اندازی تازه از زمین و پوشش‌های گیاهی‌ آن» معرفی کرده است.

ماهواره‌ Sentinel-2A بخشی از ناوگان فضایی است که وظیفه جمع‌آوری داده‌های محیط زیستی و تصاویر مرتبط برای پروژه‌ کوپرنیکوس کمیسیون اروپا برعهده دارد. این پروژه برنامه‌ای است که به طور گسترده‌ای بر نظارت بر زمین از طریق ماهواره‌ها و حسگرهای زمینی تمرکز کرده است.

قرار است اطلاعات به دست آمده درباره‌ی تغییرات آب‌وهوایی، کشاورزی، رشد و نمو گیاهان، سطوح آلودگی و بلایای طبیعی به دولت در سیاست‌هایش کمک کند.

ماهواره‌ Sentinel-2A، کشاورزی و جنگلداری را در کانون توجه خود قرار داده و با نگاهی دقیق، تغییرات پوشش گیاهی و رشد و نمو گیاهان را دنبال می‌کند.

این ماهواره قادر به ردیابی و ثبت تغییرات در جنگل‌ها، مشاهده میزان آلودگی در رودخانه‌ها و آب‌ها خواهد بود، و حتی می‌تواند در زمان بروز بلایای اطبیعی مثل سیل یا رانش زمین، اطلاعات و تصویر جمع‌آوری کند.

ماهواره‌ی Sentinel-2B که دو قلوی 2A است، در سال 2016 به آن ملحق خواهد شد.

منبع :