کاربران لنز دارای میکروبیوم چشم متفاوتی هستند

باکتری‌های بسیار متنوع‌تری در چشم افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند وجود دارد که این امر می‌تواند میزان بالای ابتلا این افراد به عفونت‌های چشمی را توضیح دهد.

کاربران لنز دارای میکروبیوم چشم متفاوتی هستند

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خراسان، افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند معمولا دچار مهمانان ناخوانده میکروبی می‌شوند. بر اساس پژوهشی که توسط میکروب‌شناسان مرکز پزشکی لانگان در دانشگاه نیویورک صورت گرفته، باکتری‌های متنوع‌تری در سطح چشم این افراد زندگی می‌کنند و این امر توضیح می‌دهد که چرا کاربران این لنزها هفت برابر بیشتر از سایرین دچار عفونت‌های چشمی می‌شوند.

محققان صدها نمونه از سطح چشم و پلک 11 فرد عادی و 9 کابر لنزهای تماسی را مورد بررسی قرار داده و دریافتند در چشم افرادی که از لنز استفاده می‌کنند، میزان حضور باکتری‌هایی از گونه‌های مختلف از جمله متیلوباکتری‌ها، لاکتوباسیلوس‌ها، اسینتوباکترها و باکتری پزدوموناس سه برابر بیشتر از افراد عادی است.

محققان حدود 10 هزار سویه مختلف از باکتری‌ها را در نمونه‌های مورد آزمایش خود شناسایی کردند. هر چند که سه گونه اول هیچ آسیبی به چشم نمی‌رسانند، اما پزدوموناس‌ها با ورود به زوایای خراشیده شده سطح چشم، منجر به بروز عفونت‌های چشمی، قرمزی، درد و تاری دید می‌شوند. عدم درمان این عوارض حتی می‌تواند به کوری منجر شود.

این باکتری‌ها بر روی پوست بدن وجود دارند لذا به نظر می‌رسد زمانی که افراد اقدام به قرار دادن لنز در چشم خود می‌کنند، باکتری‌ها از طریق انگشتان آلوده به چشم راه پیدا می‌کنند. شستن دست‌ها قبل از قرار دادن لنز در چشم، استفاده از محلول‌های نمکی تازه و عوض کردن آنها هر سه ماه یکبار می‌تواند تا اندازه‌ای این مشکل را برطرف کند.

محققان همچنین دریافتند که خصوصیات فیزیکی خود لنزها، همچون فشاری که باید در آن نگهداری شوند نیز می‌تواند رشد باکتری‌ها را افزایش دهد.

محققان معتقدند دانستن اجتماع میکروبی چشم فرد بیمار می‌تواند به پزشکان کمک کند تا با استفاده از آنتی بیوتیکهای هدفمند به طور موثرتری به درمان عفونت‌های چشمی بپردازند.

منبع :