پیشگیری و تشخیص زودرس اغلب سرطان‌ها امکان پذیر است

با افزایش سطح آگاهی مردم و مراقبت و توجه بیشتر افراد جامعه پیشگیری و تشخیص زودرس اغلب سرطان‌ها در کشورمان امکان پذیر است.

پیشگیری و تشخیص زودرس اغلب سرطان‌ها امکان پذیر است

اتابک جافری متخصص اورولوژی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان افزود: نمی توان عامل کاملاً دقیقی جهت سرطان بیان کرد، در عین حال بسیاری از عوامل هستند که نقش آنها در افزایش خطر ابتلا به سرطان های مختلف، مشخص شده است.

وی گفت: اگرچه نمی توان از سرطان به طور کامل پیشگیری کرد، اما با مبارزه با عوامل خطر این بیماری می توان خطر ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش داد و حتی بیماری را تحت کنترل درآورد.

جافری با بیان اینکه تصور عدم پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان تصوری اشتباه است، تأکید کرد: با افزایش سطح آگاهی مردم و مراقبت و توجه بیشتر افراد جامعه و همچنین اجرای هر چه بهتر و جدی تر طرح های پیشگیرانه موجود، پیشگیری و تشخیص زودرس اغلب سرطان ها در کشورمان امکان پذیر است.

وی یادآور شد: سرطان های دستگاه گوارش و دستگاه ادراری از شایعترین سرطان ها در بین افراد جامعه هستند که پیشگیری از آنها بسیار با اهمیت است.

جافری اظهار داشت: درصورتیکه فردی سیگار نکشد و از استعمال سایر دخانیات نیز پرهیز کند، خطر ابتلا به سرطان در او ممکن است تا نصف کاهش یابد.

وی با بیان اینکه نقش عوامل تغذیه ای نیز در پیشگیری از سرطان بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: مصرف میوه ها و سبزی ها و در مقابل پرهیز از مصرف زیاد چربی، غذاهای سرخ کردنی و سوخته از دیگر راهکارهای کاهش خطر سرطان است.

جافری گفت: مصرف مواد گوشتی با چربی اشباع شده از قبیل گوشت قرمز، کره و خامه، مصرف ناکافی میوه و سبزی تازه، عفونت های مزمن و عوامل ارثی از جمله دلایل مهم بروز سرطان هایی نظیر سرطان پروستات.

وی تصریح کرد: ورزش منظم، پرهیز از مصرف مشروبات الکلی، پرهیز از مواجهه با پرتوهای خطرناک از جمله اشعه ایکس، پرهیز از مواجهه زیاد با صنایع شیمیایی و صنعتی خطرناک و پرهیز از مصرف مواد دخانی و مخدر از دیگر راهکارهای کاهش خطر سرطان است.

منبع :