نقش "کلسیم" در سلامت استخوان‌ها و بدن

یک متخصص تغذیه با اشاره به نقش کلسیم در متابولیسم بدن گفت: استخوان​ها و دندان​ها به دلیل وجود کلسیم بیشتر در آنها، مستحکم​ترین بافت‌های بدن هستند.

نقش "کلسیم" در سلامت استخوان‌ها و بدن

مجید کاراندیش  اظهار کرد: کلسیم یکی از املاح ضروری برای بدن محسوب می‌شود که در گذشته مهمترین نقش آن را استحکام دندان و استخوان میدانستند، اما امروز نقشهای بیشتری از نظر متابولیسم بدنی و پیشگیری از بعضی بیماری‌ها به آن نسبت می‌دهند.

وی افزود: کلسیم به همراه فسفر، تعدادی از املاح معدنی و مقداری پروتئین، بافت استخوان را می‌سازند و دندانها و استخوانها مستحکمترین بافتهای بدن هستند.

کاراندیش عنوان کرد: کلسیم یکی مهمترین منابع در پیشگیری از پوکی استخوان است. دریافت کلسیم بویژه در دوره کودکی و نوجوانی که بافت استخوان در حال شکلگیری است، بسیار ضروری است و در صورت شکلگیری حداکثر استحکام استخوانی، احتمال ابتلا به بیماری پوکی استخوان کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به منابع کلسیم گفت: کلسیم در موادغذایی مختلف وجود دارد، اما مهمترین و غنی ترین منبع آن گروه شیر و لبنیات بویژه شیر، ماست و دوغ است. برای جذب و مورد استفاده قرار گرفتن کلسیم در بدن به ویتامین D نیاز است که متاسفانه امروز در سطح کشور و بویژه استان خوزستان شاهد کمبود این ویتامین هستیم.

کاراندیش با اشاره به فرایند استخوانسازی بیان کرد: شکلگیری بافت استخوانی در سنین کودکی و نوجوانی بیشتر از تحلیل آن است. این دو فرآیند در بزرگسالی با هم برابر می‌شوند ولی در میانسالی به تدریج، تحلیل استخوان از ساخت آن پیشی می‌گیرد. کلسیم فراوانترین مینرال موجود در بدن است.

وی گفت: بدن ما تقریبا یک کیلوگرم کلسیم دارد. البته این میزان در افراد مختلف با استخوانبندی متفاوت، فرق میکند

منبع :

خرید کتاب