آیا شما هم "ترس از اضافه وزن" دارید؟

روز سندروم بی‌اشتهایی عصبی که به دنبال آن فرد دارای ترس شدید از افزایش وزن است، بیش از پیش میان دختران نوجوان در حال افزایش است و نیازمند درمان خانوادگی و فردی است.

آیا شما هم "ترس از اضافه وزن" دارید؟

دکتر محمدرضا اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه بیماری بی‌اشتهایی عصبی از جمله اختلالات خوردن در زمینه علم روان‌پزشکی است، گفت: بی‌اشتهایی عصبی اغلب با آشفتگی "تن انگاره" همراه است و فرد با وجود لاغری آشکار تصور می‌کند به شکل ناراحت کننده‌ای چاق است، بنابراین چنین افرادی به شدت از افزایش وزن خود می‌ترسند و در مورد بدن خود و شکل آن برداشت‌های اشتباه دارند.

وی با بیان اینکه قریب به نیمی از افراد مبتلا به این عارضه به علت کاهش شدید مصرف غذا دچار کاهش وزن می‌شوند، اضافه کرد: گرسنگی کشیدن عمدی به میزان قابل توجه، تمایل بی‌وقفه برای لاغری، ترس بیمارگونه از چاقی و وجود علایم و نشانه‌های ناشی از گرسنگی‌های طولانی از جمله ملاک‌های اساسی تشخیص سندرم بی‌اشتهایی عصبی است.

این فوق تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان با اشاره به اینکه سندروم بی‌اشتهایی عصبی در زنان به خصوص دختران نوجوان شایع‌تر از مردان است، تصریح کرد: این اختلال در کشورهای پیشرفته و بویژه میان زنانی که حرفه آنها به لاغری وابسته است از جمله مانکن‌ها و بالرین‌ها، شایع‌تر است. این افراد برنامه‌های ورزشی سنگین را انجام می‌دهند که باعث ایجاد صدمه می‌شود.

اسلامی خاطرنشان کرد: عوامل زیستی، اجتماعی و روانشناختی در پیدایش بی‌اشتهایی عصبی دخیل هستند. در اغلب خانواده‌هایی که دارای بیمارانی با این سندروم هستند، خصومت، هرج و مرج، انزوا و عدم مراقبت و همدلی وجود دارد.

وی در پایان یادآور شد: با توجه به نقش عوامل پیچیده روان‌شناختی و طبی در بی‌اشتهایی عصبی، انجام یک طرح درمانی جامع شامل بستری کردن در بیمارستان و درمان خانوادگی و فردی توصیه می‌شود. با توجه به رویکردهای رفتاری، شناختی و بین فردی در برخی موارد تجویز دارو الزامی است.

منبع :