تماشای دنیا از لنز چشم بیونیکی

محققان در اقدامی بی سابقه ویدئویی منتشر کرده اند که در آن می‌توان دنیایی که فرد نابینا با استفاده از چشم بیونیکی می‌بیند را تماشا کرد!

تماشای دنیا از لنز چشم بیونیکی

به گزارش خبرگزاری مهر، از چشم بیونیکی به عنوان یکی از فناوری های نوظهوری یاد می شود که پس از کسب تأییدیه های لازم از سوی مراکز معتبری نظیر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) حالا با موج داوطلبان برای استفاده از آن همراه شده است.

چشم بیونیکی چیزی مشابه شبیه سازی سیستم بینایی است که به فرد نابینا امکان تماشای دنیای اطراف را می دهد، البته باکیفیتی به مراتب پایین تر از بینایی طبیعی.

به تازگی سازمان غذا و داروی آمریکا، نخستین تأییدیه چشم بیونیکی را صادر کرده است. این فناوری جدید که Argus II نام دارد به افراد نابینا امکان تماشای محیط اطراف را می دهد. این قابلیت تنها به واسطه دستگاهی کوچک فراهم شده که دسته کمی از یک عینک ندارد.

از زمان تأیید این فناوری، افراد بیشتری برای استفاده از آنها اعلام آمادگی کرده اند. البته آنها می دانند که با مجهز شدن به این فناوری جدید، دنیا را به طور سیاه و سفید خواهند دید.

تاکنون این امکان وجود نداشته که مدلی که نابینایان دنیا را با استفاده از چشم بیونیکی می بینند، مشاهده کنیم اما حالا ویدئویی تهیه شده که این فرآیند به طرز جالب توجهی در آن شبیه سازی شده است.

چشم بیونیکی Argus II مجهز به دوربین دیجیتالی کوچکی است که بر روی عینک مخصوصی تعبیه شده و اطلاعات بصری را به طور بی سیم به تراشه رایانه ای که در چشم کاشته شده ارسال می کند.

در ادامه این تراشه آرایه کوچکی از الکترودهای کاشته شده در شبکیه را فعال کرده که آنها نیز سلولهای این عضو حساس از چشم را تحریک می کنند تا اطلاعات دریافتی به تصویر تبدیل شود.

منبع :