ویتامین هایی که به ترمیم عضلات کمک می‌کنند

درد‌های عضلانی به دلایل مختلف رخ می‌أهند و در هر سنی احتمال بروز آنها وجود دارد اما با راهکار‌هایی می‌توان درد ناشی از گرفتگی و کشیدگی عضلات را در یک بازه زمانی کوتاه تسکین داد.

ویتامین هایی که به ترمیم عضلات کمک می‌کنند

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛کارشناسان در جدیدترین تحقیقات علل باورنکردنی اما اثرگذار برای بروز درد در ماهیچه‌های بدن شناسایی کرده‌اند.

گفتنی است، کارشناسان عدم دریافت به میزان کافی ویتامین D را از جمله علل بروز درد در ماهیچه‌ها می‌دانند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، درد ماهیچه‌ای معمول پس از ورزش رخ می‌دهد اما در صورتی که به صورت عادی و بدون انجام ورزش فرد دچار درد ماهیچه‌ای شد علت را باید در مواردی چون کمبود ویتامین D شناسایی کند. ویتامین D سبب تنظیم سرعت جریان خون در ماهیچه‌ها و تنظیم تعادل هورمون‌های بدن و آرام‌سازی عضلات می‌شود.

کمبود ویتامین D همچنین سبب عدم جذب کلسیم، نرمی استخوان‌ها و درد عضلات می‌شود.

فقر آهن نیز یکی دیگر از موارد منجر به دردهای عضلانی است. مواد‌عذایی چون ماهی، آجیل، تخم مرغ و پروتئین کم چرب می‌تواند سبب افزایش سطح آهن خون شود.

همچنین مصرف لوبیا، اسفناج و قارچ می‌تواند به عنوان یک منبع غذایی مفید برای رفع کمبود ویتامین D و فقر آهن بکار رود.استرس، ترشح هورمون‌های استرس نیز می‌تواند منجر به درد در عضلات شود.

برای رفع مشکل گرفتگی و درد عضلات ناشی از استرس علاوه بر تکنیک‌های آرام‌سازی عضلات، مصرف ویتامین‌های گروه B، منیزیم، ؟ و همینطور گیاه جنسینگ کشور چین می‌تواند اثر‌بخش باشد.

ماساژ عضلات یکی از راه‌های برطرف‌کردن درد عضلات است، ماساژ سبب کاهش تورم، افزایش حجم جریان خون، اکسیژن و رسیدن مواد‌مغذی به عضلات می‌شود.

استحمام با نمک دریا نیز از جمله راه‌های کاهش درد عضلات است، نمک سبب رفع سموم از بدن و تحریک بازیابی و ترمیم عضلات آسیب دیده می‌شود.

برخی مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای چون روماتیسم نیز می‌تواند سبب آسیب دیدگی عضلات شود، همچنین کم‌کاری غده تیروئید، بیماری فیبرو‌میالژی، خستگی مزمن ، بیماری‌های ویروسی و مصرف برخی داروها نیز می‌تواند سبب آسیب‌دیدگی عضلات شود. در این موارد پزشکان مشاوره با پزشک متخصص را برای رفع مشکلات توصیه اکید می‌کنند.

منبع :