توصیه‌های ساده برای سالم نگه داشتن پوست نوزاد

اگزما یک نوع آلرژی است که در کودکان در سنین 2 ماهگی به بعد بر روی گونه‌ها ایجاد می‌شود و گاهی اوقات امکان آن وجود دارد که به قسمت‌های دیگر بدن نیز منتقل شود.

دکتر مؤمن‌زاده متخصص اطفال در گفتگو با  خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت:  نشانه‌های اگزما وجود یک قرمزی بر روی پوست و ایجاد دلمه های زردرنگی بر روی آن است که ممکن است به همراه خارش نیز باشد.

اگزما درمان قاطع ندارد و مادر باید پیشگیری‌هایی در حین شیر دادن به کودک داشته باشد.

دکتر مؤمن‌زاده در ادامه گفت: بهتر است که پروتئین شیر گاو به این کودکان داده نشود، پس بهتر است که مادر شیر و لبنیات را موقتاً تا زمانیکه کودک خوب شود، قطع نماید و در کنار این مورد از مواد آلرژی‌زا مانند: گوجه‌فرنگی، کیوی، موز، کاکائو، شکلات، بادام‌زمینی، وانیل، بستنی و مواد حساسیت‌زا، نه در هنگام شیردهی و نه هنگام تغذیه خود استفاده کند، زیرا امکان آن وجود دارد که این کودکان به یکی از این مواد حساسیت داشته باشند و در صورت عدم مصرف آن‌ها کودک بهتر شود.

وی گفت: قاعدتاً مشخص نیست که این چرک خود به خود، خوب شود ولی قاعدتاً در بازده‌ی زمانی بین 2 ماه تا 2 سال، اگزمای کودک خوب می‌شود.

امکان آن وجود دارد،‌ تعدادی از کودکانی که اگزما دارند، در آینده آسم و آلرژی مبتلا شوند.

دکتر مؤمن‌زاده توصیه کرد: بهتر است که اگزما را با مقداری از موادی که حساسیت‌زا نیست، چرب نگه داشت تا خارش آن قسمت کم شود، ما قاعدتاً برای این منظور ویتامین A چشمی را برای صورت کودکان تجویز می‌کنیم.

درمان قطعی که اگزما را خوب کند، وجود ندارد و باید خود آن خوب شود، برای درمان موقت اگزوما از پمادها و کرم‌های کورتون دار استفاده می‌شود اما نباید این پماد و کرم‌های کورتون دار را زیاد مصرف کرد، زیرا جذب بدن می‌شود و ما توصیه می‌کنیم تا حداکثر 5 الی 7 روز به میزان 1 الی 2 مرتبه به صورت کودک مالیده شود و زمانیکه خوب شد، مصرف آن را قطع کنند و یا اگر فقط بهبود پیدا کرد، فقط از ویتامین A استفاده کرد.

وی در پایان گفت: اگر با مصرف پمادهای ذکر شده بهبودی حاصل نشد و یا میزان انتشار آن بیشتر شد، بهتر است که به دکتر پوست مراجعه کنند تا طبق دستور دکتر، داروخانه کرم ساختگی برای این کودکان تهیه کنند و به صورت کودک مالیده شود.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب