توصیه‌های ساده برای سالم نگه داشتن پوست نوزاد

اگزما یک نوع آلرژی است که در کودکان در سنین 2 ماهگی به بعد بر روی گونه‌ها ایجاد می‌شود و گاهی اوقات امکان آن وجود دارد که به قسمت‌های دیگر بدن نیز منتقل شود.

توصیه‌های ساده برای سالم نگه داشتن پوست نوزاد

دکتر مؤمن‌زاده متخصص اطفال در گفتگو با  خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت:  نشانه‌های اگزما وجود یک قرمزی بر روی پوست و ایجاد دلمه های زردرنگی بر روی آن است که ممکن است به همراه خارش نیز باشد.

اگزما درمان قاطع ندارد و مادر باید پیشگیری‌هایی در حین شیر دادن به کودک داشته باشد.

دکتر مؤمن‌زاده در ادامه گفت: بهتر است که پروتئین شیر گاو به این کودکان داده نشود، پس بهتر است که مادر شیر و لبنیات را موقتاً تا زمانیکه کودک خوب شود، قطع نماید و در کنار این مورد از مواد آلرژی‌زا مانند: گوجه‌فرنگی، کیوی، موز، کاکائو، شکلات، بادام‌زمینی، وانیل، بستنی و مواد حساسیت‌زا، نه در هنگام شیردهی و نه هنگام تغذیه خود استفاده کند، زیرا امکان آن وجود دارد که این کودکان به یکی از این مواد حساسیت داشته باشند و در صورت عدم مصرف آن‌ها کودک بهتر شود.

وی گفت: قاعدتاً مشخص نیست که این چرک خود به خود، خوب شود ولی قاعدتاً در بازده‌ی زمانی بین 2 ماه تا 2 سال، اگزمای کودک خوب می‌شود.

امکان آن وجود دارد،‌ تعدادی از کودکانی که اگزما دارند، در آینده آسم و آلرژی مبتلا شوند.

دکتر مؤمن‌زاده توصیه کرد: بهتر است که اگزما را با مقداری از موادی که حساسیت‌زا نیست، چرب نگه داشت تا خارش آن قسمت کم شود، ما قاعدتاً برای این منظور ویتامین A چشمی را برای صورت کودکان تجویز می‌کنیم.

درمان قطعی که اگزما را خوب کند، وجود ندارد و باید خود آن خوب شود، برای درمان موقت اگزوما از پمادها و کرم‌های کورتون دار استفاده می‌شود اما نباید این پماد و کرم‌های کورتون دار را زیاد مصرف کرد، زیرا جذب بدن می‌شود و ما توصیه می‌کنیم تا حداکثر 5 الی 7 روز به میزان 1 الی 2 مرتبه به صورت کودک مالیده شود و زمانیکه خوب شد، مصرف آن را قطع کنند و یا اگر فقط بهبود پیدا کرد، فقط از ویتامین A استفاده کرد.

وی در پایان گفت: اگر با مصرف پمادهای ذکر شده بهبودی حاصل نشد و یا میزان انتشار آن بیشتر شد، بهتر است که به دکتر پوست مراجعه کنند تا طبق دستور دکتر، داروخانه کرم ساختگی برای این کودکان تهیه کنند و به صورت کودک مالیده شود.

منبع :