خشکی مفاصل عارضه پس از درمان شکستگی مچ دست

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران، نسبت به عوارض پس از درمان شکستگی مچ دست در افراد جوان هشدار داد.

خشکی مفاصل عارضه پس از درمان شکستگی مچ دست

به گزارش انجمن جراحان ارتوپدی ایران ، دکتر غلامعلی عکاشه درباره شکستگی مچ دست در جوانان اظهار کرد:اگر این شکستگی در افراد جوان اتفاق بیافتد به علت فشار بالا و انرژی زیادی که روی مچ اتفاق افتاده و به دلیل سفتی استخوان ها در اکثر موارد به عمل جراحی احتیاج است.

وی با بیان اینکه که شکستگی مچ دست در اثر سقوط روی دست ایجاد می شود، افزود: در چنین مواردی استخوان به قدری ضعیف است که در اثر یک زمین خوردن می شکند و یا زمین به قدری محکم است که فشار را به استخوان منتقل می کند.

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه پوکی استخوان موضعی عمدتا در زنان در سنین بالا و در دوان یائسگی شایع است، گفت: آنچه که به عنوان شکستگی مچ دست می شناسیم شکستگی های قسمت تحتانی استخوان رادیوس است که می تواند داخل مفصلی باشد یا نباشد.

عکاشه افزود: اگر شکستگی داخل مفصلی باشد درمانش مشکل تر و نتیجه درمان نیز ضعیف تر از درمان خارج مفصلی است و نیازمند عمل جراحی است. ولی اگر خارج از مفصل و قطعه ای بوده و جا انداختنش راحت باشد، شاید با گچ گرفتن بتوان مشکل را حل کرد.

وی درباره شکستگی مچ دست در جوانان اضافه کرد: اگر این شکستگی در افراد جوان اتفاق بیافتد به علت فشار بالا و انرژی زیادی که روی مچ اتفاق افتاده و به دلیل سفتی استخوان ها در نهایت در اکثر موارد به عمل جراحی احتیاج است.

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران ادامه داد: چون این شکستگی معمولا در افراد مبتلا به پوکی استخوان، افراد مسن و به ویژه زنان رخ می دهد و معمولا دارای یک زمینه دیگر بیماری است می تواند یکی از عوارض بد درمان ها را به دنبال داشته باشدکه خشکی مفاصل بعد از درمان شکستگی از آن جمله است.

عکاشه افزود: برای جلوگیری از پوکی استخوان داروهای مفید زیادی تجویز می شود و راهکارهای متفاوتی برای آن وجود دارد.

بیست و سومین کنگره جراحان ارتوپدی در روزهای 13 تا 17 مهر ماه در برج میلاد برگزار می شود.

منبع :