کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها با انجام ورزش‌های منظم

یک متخصص با اشاره به اینکه انجام ورزش‌های منظم می‌تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابتی شود،گفت: تشکیل توده استخوانی اغلب در دوران جوانی است

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها با انجام ورزش‌های منظم

دکتر مریم ابوالحسنی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه بازنده شدن یکی از عواملی است که می تواند موجب بی علاقگی ورزشکاران حرفه‌ای به ادامه‌ی ورزش شود، گفت: آنان باید روحیه‌ی شکست را در خود تقویت کنند تا در صورت بازنده شدن از رشته ی ورزشی مورد علاقه جدا نشوند.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، تصریح کرد: افرادی که کارمند هستند و به صورت متوالی پشت میز می نشینند باید دارای یک برنامه‌ی روزانه ورزشی 20 تا 30 دقیقه‌ای باشند تا دچار عوارض کم تحرکی نشوند.

وی با اشاره به اینکه این افراد می توانند چند دقیقه زودتر از رفتن به محل کار از خواب بلند شوند و شروع به فعالیت‌های ورزشی کنند یا حداقل یک ایستگاه مترو و اتوبوس قبل از مقصد خود را پیاده روی کنند، بیان کرد: ورزش حتی اگر در مدت زمان کوتاهی نیز انجام شود نیز برای سلامت و استحکام بدن انسان بسیار سودمند است بنابراین انجام یک فعالیت ورزشی پس از نشستن های طولانی مدت الزامی است.

ابوالحسنی با تاکید به اینکه افراد می‌توانند در محل کار در یک زمان کوتاه به انجام نرمش یا دویدن درجا در کنار میز محل کار خود بپردازند، یادآورشد: زمان تشکیل توده استخوانی اغلب در دوران جوانی است به همین علت اگر جوانان و نوجوان در این سنین فعالیت ورزشی نداشته باشند ممکن است در آینده دچار عوارضی مانند پوکی استخوان، کاهش قدرت عضلانی، پیری زودرس، احساس مدام ضعف و خستگی شوند.

این متخصص پزشکی ورزشی در پایان خاطرنشان کرد: فعالیت جسمانی منظم، خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی، سرطان پستان و سرطان کولون را کاهش می‌دهد. به طور عمومی، فعالیت‌ جسمانی سبب بهبود متابولیسم گلوگز می‌شود، چربی بدن را کاهش می‌دهد و فشار خون را پایین می‌آورد که این مجموعه عوامل اصلی کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت هستند.

منبع :

خرید کتاب