جلوگیری از بیماری‌های قلبی با مهار نیروی سلول‌های سرطانی

دانشمندان موسسه قلب دانشگاه ایالتی سن‌دیه‌گو دریافته‌اند ژنی را که موجب تکثیر و رشد سرطان‌ها می‌شود، می‌توان برای منفعت‌رساندن به بدن باز تنظیم کرد.

جلوگیری از بیماری‌های قلبی با مهار نیروی سلول‌های سرطانی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان دریافتند زمانی که سلول‌های پیش‌ساز قلبی طوری اصلاح شوند که نوعی ژن دخیل در بروز سرطان را بیش از حد بیان کنند، قلب موش‌ها سلول‌های بهتری تولید می‌کند و این امر موجب افزایش طول عمر این حیوانات می‌شود.

قلب انسان به طور طبیعی و با استفاده از سلول‌های پیش‌ساز قلبی، خود را ترمیم می‌کند زیرا این سلول‌ها خود را به انواع خاصی از سلول‌های قلبی موردنیاز تبدیل می‌کنند.

با این حال، سیستم خوددرمانی بدن انسان به تدریج ضعیف یا کاملا متوقف می‌شود و این موضوع می‌تواند منجر به بروز بیماری قلبی و پیچیدگی‌هایی در بازیابی افرادی شود که از نارسایی قلبی رنج می‌برند.

سلول‌های پیش‌ساز قلبی اساسا فرسایش می‌یابند و در این هنگام، تکثیر بیشتر برای ارائه تجهیزات ترمیمی را با احتیاط انجام می‌دهند.

دانشمندان حاضر در این تحقیق دریافتند آنزیمی کلیدی موسوم به Pim در رشد و تکثیر انواع خاصی از سلول‌های سرطانی و در عین حال تکثیر سلول‌های سالم نقش کلیدی دارد.

این آنزیم توسط ژنی به نام PIM1 رمزگزاری می‌شود که این ژن تاثیرات منفی ندارد مگر این که با ژن دیگری به نام Myc جفت شود. سلول‌های پیش‌ساز قلبی ارتباطی با ژن Myc ندارند بنابراین دانشمندان تصمیم گرفتند آن‌ها را طوری اصلاح کنند که ژن PIM1 را بیش از حد بیان کنند.

در مطالعات بالینی دانشمندان هسته سلول‌های پیش‌ساز قلبی موش‌ها را مجاب کردند ژن PIM1 را بیش از حد بیان کند و این امر موجب شد این سلول‌ها بیشتر تکثیر شوند. این در حالی بود که سلول‌هایی که میتوکندری‌شان (غشای تولیدکننده انرژی سلول) اصلاح‌ شده بود، مدت زمان بیشتری زنده ماندند زیرا آنزیم Pim سیگنال‌های طبیعی خودنابودگر را مهار می‌کرد.

محققان دریافتند زمانی که آزمایشاتشان را بر روی بافت قلبی افراد دارای ابزار کمکی بطنی انجام دادند، نتایج مشابه بود.

آن‌ها امیدوارند درمان‌های بالینی انسانی را انجام دهند و سلول‌های قلبی را از قلب حذف کرده و طوری آن‌ها را اصلاح کنند که ژن PIM1 را بیش از حد بیان کرده و سپس آن‌ها را دوباره وارد بدن بیماران مبتلا به نارسایی قلبی کنند تا ببینند آیا مکانیزم‌های خودترمیم‌کنندگی قلب آن‌ها فعال می‌شود یا خیر.

تیم علمی معتقد است این موفقیت می‌تواند منجر به ارائه درمان‌های جدید برای افراد مبتلا به بیماری قلبی یا اشخاصی شود که از مشکلات عروقی مرتبط با سن رنج می‌برند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Biological Chemistry ارائه شد.

منبع :

خرید کتاب