دستاورد دانشمند ایرانی و همکارانش در کاهش طول درمان عفونت‌ها

تیمی از محققان با همکاری رضا عسگری، دانشمند مدرسه پزشکی دانشگاه ویرجینیا و 22 موسسه دیگر نشان داده‌اند که طول درمان آنتی‌بیوتیک برای عفونت‌های شکمی پیچیده را می‌توان به نصف کاهش داد

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دانشمندان درمان عفونت‌ها را پس از بررسی منبع عفونت مانند حذف آپاندیس ملتهب بررسی کردند و دریافتند اعمال آنتی‌بیوتیک‌ برای فقط چهار روز به اندازه استفاده از آن‌ به مدت هشت روز کارآمد بود.

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در مقیاس زیاد دارای نقطه‌ضعف‌هایی است و شیوع گسترده مقاومت بدن در مقابل آنتی‌بیوتیک به یکی از مشکلات جامعه پزشکی تبدیل شده است. رضا عسگری و همکارانش به دنبال پاسخ به این سوال بودند که مصرف آنتی‌بیوتیک برای چه مدت واقعا لازم است.

سالانه 300 هزار مورد آپاندیس در آمریکا گزارش می‌شوند و دست کم دو برابر این رقم، حالت‌های عفونت شکمی مشاهده می‌شود، بنابراین ارائه اطلاعات قابل‌اعتماد به پزشکان در این مورد لازم است، زیرا پزشکان معمولا آنتی‌بیوتیک را برای مدتی تجویز می‌کنند که تمامی علائم عفونت رفع شود.

تحقیق رضا عسگری و همکارانش در قالب پروژه STOP-IT و بر روی 517 بیمار در آمریکا و کانادا که از عفونت‌های شکمی رنج می‌بردند، انجام شد.

پس از بررسی منبع عفونت بیماران، به نیمی از آن‌ها و تا زمانی که تمامی علائم عفونتشان ناپدید شد، آنتی‌بیوتیک داده شد در حالی که به نیم دیگر برای فقط چهار روز آنتی‌بیوتیک داده شد و دانشمندان مشاهده کردند در هر دو مورد، نتایج مشابه بود.

این یافته‌ها نشان می‌دهد در بسیاری از حالت‌ها می‌توان عفونت‌ها را سریع‌تر از حد انتظار کنترل کرد و تحقیق انجام‌شده، میزان مدت درمان با آنتی‌بیوتیک را نصف کرد و این به معنای اثرات جانبی کمتر برای بیماران و در نتیجه هزینه‌های پایین‌تر است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره پردیس ، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی ، نحوه چیدمان رشته ها ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب